Měsíček lékařský
Zdroj: Thinkstock
Měsíček lékařský
Zdroj:
Thinkstock
Po staletí je měsíček lékařský ve střední Evropě známý díky svým zázračným léčivým účinkům. Lidé ho běžně pěstují na zahrádkách, je to nenáročná okrasná rostlina. Kvete od června do září, případně i déle, podle stavu počasí.
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je až 50 cm vysoká bylina s chlupatou lodyhou a listy a zářivě žlutými až oranžovými květy.
Hlavní účinné látky
Obsahuje především karotenová květní barviva, nepatrně silice, saponin, hořčinu, glykosidy.
Použití v kuchyni
Květy se často používají k dosažení „šafránového“ zbarvení a mírně pikantní chuti pokrmů. Dají se jimi dochutit například rýže, máslo, omelety, polévky… Lze jimi též ozdobit ovocné mísy a saláty. Čerstvými listy můžete také posypat kuře anebo vepřovou pečeni, lépe se pak mastné maso tráví. Rovněž zajímavou variací je chléb s máslem posypaný květy měsíčku.
Měsíček lékařský. Foto: Thinkstock
Využití v kosmetice
Měsíčkové obklady uklidňují podrážděnou, zanícenou nebo sluncem spálenou pokožku. Krém z měsíčku ji léčí a posiluje.
Uplatnění i v lidovém léčitelství
• Masti z měsíčku působí antisepticky, zjemňují a uklidňují pokožku. Používají se při léčbě bércových vředů, problémech s křečovými žilami, krevních podlitinách, otocích, zapařeninách a proleženinách, hemeroidech, spáleninách, plísních na nohou, omrzlinách a trhlinách na prsních bradavkách po kojení.
• Odvar z měsíčku se doporučuje ženám při menstruačních bolestech, ale také při zánětech tlustého střeva a onemocnění jater. Odvar zlepšuje trávení.
• Ústní voda z měsíčku působí hojivě na podrážděné dásně po extrakci zubů.
Měsíček lékařský. Foto: Thinkstock
Prima tipy
• Sbírejte pouze plně rozkvetlé květy během slunečného dne, nejlépe kolem poledne, kdy mají největší léčebnou sílu. Tmavě oranžové květy jsou nejúčinnější.
• Umíchejte si sami mast z měsíčku: Do půl kilogramu rozpuštěného vepřového sádla vložíme čtyři hrsti čerstvých úborů i s horní částí natě (nadrobno nasekané). Roztok přefiltrujeme přes lněné plátno. Skladujeme v ledničce.
Zajímavost
V sedmnáctém století se měsíček pokládal za nejvhodnější léčebný prostředek na mor a morové rány.
Na co si dát pozor
Při výrobě měsíčkové masti z vepřového sádla roztok silně kypí, proto je nutno použít velkou nádobu.
Udělejte si radost a natrhejte si květy měsíčku domů. Jeho zářivě žluté či oranžové květy září proti smutku a depresi. Ve váze vydrží až dva týdny.
Autor: Alžběta Krchová