Proč dává Mikuláš dětem nadílku? Stal se dokonce patronem prostitutek a vězňů

Tajemného muže s plnovousem a biskupským hábitem doprovází rok co rok dvojice, jež by za normálních okolností dvojici nikdy netvořila. Řeč je o svatém Mikuláši, čertu a andělovi, kteří obdarovávají děti 5. prosince již stovky let po celé naší zemi. Reálnou postavu Mikuláše doprovázely zajímavé záhady v životě i po smrti.

V prosinci o symboliku a tradice není nouze. Hned zkraje měsíce perfektně navodí vánoční atmosféru oblíbená, byť mírně strašidelná trojice. V předvečer dne výročí své smrti obdarovává stědrý světec děti jedlou nadílkou. Svatého Mikuláše totiž najdeme v kalendáři až 6. prosince. V mnohých církvích jde o druhého nejdůležitějšího světce hned po Panně Marii.

Jeden z nejdůležitějších svatých

Mikuláš z turecké Myry byl reálnou postavu žijící kolem roku 300. Za svého mládí se stal biskupem a mezi lidmi byl velmi oblíbený především díky své štědrosti, dobročinnosti a skromnosti. Bojoval proti pohanství a během pronásledování křesťanů byl prý vězněn. Stal se tedy patronem nespravedlivě obviněných a vězňů. Za svého života dohlížel na spravedlivé soudy a spravedlivý přístup k cizincům.

Zemřel údajně 6. prosince. Ostatky svatého Mikuláše ležely až do 11. století v dnes již zaniklé Myře. V té době se potácela Byzantská říše v četných nájezdech muslimů a hrozilo, že pro křesťany svaté ostatky padnou do rukou islámu. To bylo pro tehdejší italské námořníky nemyslitelné. Rakev tedy vyzvedli a převezli ji do Itálie.

Legenda o svatém Mikuláši

Legenda praví, že se od převozu a znovuuchování posvátných ostatků začaly dít záhadné věci. Z hrobu se linula nádherná vůně a na povrchu jeho kostí se objevovaly kapky záhadné vonné tekutiny podobné oleji. Úcta ke svatému Mikuláši se tak šířila křesťanským světem a postupně ho za svatého uznaly všechny křesťanské církve.

Vznik nadílky

Další velmi známou legendou, byť poměrně kontroverznějšího rázu, je příběh o otci, jenž poslal své dvě dcery do nevěstince, aby si vydělaly na věno. Ty se musely prodávat mužům za peníze. Mikuláš jim jednoho dne prý hodil mince skrz okno do pokoje. Ženy se tak zachránily, zabezpečily svou rodinu a mohly se vrátit domů. Svatý Mikuláš se tak stal patronem prostitutek a dal základ každoroční nadílky.

Pravděpodobnější verze o nadílce se zakládá na skromnosti svatého Mikuláše, který zděděné jmění po svém otci rozdal chudým a potřebným. Sám žil ve skromnosti v souladu s vírou.

Zdroj: Prima Zoom, wikipedia; Foto: Pixabay.com

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty