Suroviny
- vejce (velká,pokojové teploty, žloutky a bílky odděleně) 6 ks
- krémový sýr (jemné žervé nebo tvaroh) 260 g
- máslo (rozpuštěné ) 57 g
- mléko 7 lžic
- hladká mouka 88 g
- kukuřičný škrob (maizena) 28 g
- citronová šťáva 1,5 lžíce + 1 lžička
- ztužovač šlehačky (nebo vinný kámen) 1/4 lžičky
- cukr krupice 165 g
- sůl 1/4 lžičky
Postup přípravy
- Bílky dejte do zcela čisté a úplně odmaštěné mísy. Neotevírací dortovou formu o průměru 23 cm s vysokými okraji lehce vymažte nebo vystříkejte olejem. Troubu předehřejte na 160 °C.
- Promíchejte krémový sýr, máslo a mléko a zahřejte je, aby se důkladně spojily (dobře to jde v mikrovlnce). Promíchávejte po minutě, celkem zahřívejte asi 3 minuty. Směs přesuňte do robotu s pádlovým nástavcem a utřete úplně dohladka (případně ručně).
- Prosejte mouku, škrob a sůl do mísy. Vsypte je k předchozí směsi, přidejte 55 g cukru, žloutky a citronovou šťávu. Důkladně promíchejte, až vznikne těstíčko, které pomalu stéká z metly.
- Bílky šlehejte, a až se začne tvořit sníh, přidejte ztužovač. Postupně přisypávejte zbylých 110 g cukru a šlehejte, až vznikne co nejpevnější lesklý sníh. Nejprve k těstíčku zlehka zatřete jednu lžíci sněhu, pak jednu třetinu. Pracujte nejlépe gumovou stěrkou a sníh překládejte a zatírejte s těstíčkem směrem od povrchu ke dnu, důkladně, ale zlehka – smyslem je, aby těstíčko zůstalo co nejvíc nadýchané. Ve dvou dávkách pak zapracujte zbylý sníh.
- Těsto přesuňte do formy, postavte ji do pekáčku nebo jiné, větší formy a okolo nalijte tolik vroucí vody z konvice, aby sahala asi do poloviny výšky dortové formy. Vodu přilévejte opatrně, aby nestříkala do těsta.
- Dort pečte 60 minut, pak snižte teplotu na 150 °C a pečte ještě 10 minut. Nechte dort chladnout v zavřené troubě 30 až 45 minut.
PRIMA TIP: Tradiční japonské sladkosti (wagaši) vycházejí ze zcela jiných principů, než je evropská či obecně západní cukrařina, a jejich základem je především hmota z různých druhů fazolí, nikoliv těsta v našem slova smyslu. V Japonsku se donedávna takřka nevyskytovaly mléčné výrobky, jejich obliba však v posledních letech víc než strmě stoupá. A nebyli by to Japonci, kdyby řadu „našich“ moučníků nedovedli k dokonalosti. Variace tohoto dejme tomu koláče si prý ale do Japonska našla cestu už s portugalskými misionáři.