Základní recept (forma 20 x 25 cm)
- jáhly 250 g
- rostlinné mléko (tip níže) 1 l
- javorový sirup 5–8 lžic
- máslo (nebo kokosový olej na vymazání formy)
- sůl špetka
Meruňky & mandle
- meruňky (klidně mražené a následně povolené, tekutina slitá) 400 g
- hruška (hrubě strouhané) 500 g
- kukuřičný škrob 2 lžíce
- vanilka (mletá ) 1/2 lžičky
- mandlové plátky (na posypání) hrst
Švestky, koření & maková drobenka
- mák 70 g
- ovesné vločky 50 g
- máslo 30 g
- cukr (přírodní ) 1 a 1/2 lžíce
- vlašské ořechy 50 g
- skořice 1/2 lžičky
- jablka (strouhaná) 500 g
- kukuřičný škrob 2 lžíce
- červená řepa (koření červená řepa latte) 2 lžičky
- švestková povidla (trochu řidší (hustá lze naředit trochou rumu nebo jablečného moštu)) 1 sklenička (200 g)
Tipy od Kamily:
Když použijete rýžové mléko, nemusíte díky jeho přirozené sladkosti poté tolik doslazovat. Pokud nejste příznivci rostlinného mléka, můžete použít samozřejmě i kravské; pokud vám nevyhovuje ani to, nahraďte mléko například jablečným nebo hruškovým moštem.
Kdyby se vám stalo, že jsou jáhly už měkké, ale v hrnci stále zbývá tekutina, můžete po sundání z ohně přidat zhruba 2–3 lžíce (podle množství zbývající tekutiny) vloček – jahelných, ovesných, pohankových… Můžete tak snadno zachovat „bezlepkovost“, nebo naopak ozvláštnit základní recept.
Článek
10+ parádních receptů na horké dezerty
Potřebujete se v tomhle nevlídném počasí něčím rozveselit? Vyzkoušejte některý z našich horkých dezertů, nebudete litovat! :)
Do základní hmoty můžete přidat všelijaká semínka, rozmixované ořechy, koření, dokonce i zbylou obilnou kaši od snídaně – vždy však přidávejte s mírou a s ohledem na suroviny využité v náplni.
V tepelně upravovaných receptech vždy raději přidávám javorový sirup než med – zdravotní benefity medu se tepelnou úpravou ztrácejí, zvolit však můžete jakékoliv jiné tekuté či sypké sladidlo dle libosti (ideálně takové, které neobarví ostatní suroviny, jako to třeba rád dělá datlový sirup.)
Několik kroků dopředu k samotnému pečení – navrch před pečením vždy přidávám několik plátků másla, povrch je tak křupavější a krásně zlatý, pokud chcete zachovat veganskou variantu, použijte trochu kokosového oleje.
Postup přípravy
- V první řadě si nezapomeňte přečíst tipy od Kamily. Jáhly pořádně propláchněte pod horkou tekoucí vodou, abyste je zbavili případné hořkosti. Nasypte je do většího hrnce, přidejte špetku soli, zalijte (ne)mlékem a přiveďte k varu.
- Snižte plamen, přiklopte pokličkou a na mírném ohni vařte do změknutí nebo vyvaření veškeré tekutiny. Trvá to cca 20 minut.
- Nechte mírně vychladnout a poté vmíchejte javorový sirup dle chuti. V tuto chvíli máte základní surovinu pro přípravu skvělého dezertu, snídaně, oběda.
- Meruňky & mandle: Troubu předehřejte na 180 °C. Pekáček vymažte máslem nebo kokosovým olejem. Polovinu uvařených jáhel rozetřete na dno pekáčku.
- Nastrouhané hrušky smíchejte se škrobem a vanilkou. Směs rozetřete na první vrstvu jáhel. Meruňky (pokud jsou kyselejší, můžete slabě pocukrovat například kokosovým cukrem, rapadurou…) rozprostřete na vrstvu strouhaných hrušek a překryjte druhou polovinou jáhel.
- Poklaďte plátky másla (pokud chcete) a posypte mandlovými plátky. Vložte do trouby a pečte zhruba 40–50 minut, krásně dozlatova.
- Švestky, koření & maková drobenka: Troubu předehřejte na 180 °C. Pekáček vymažte máslem nebo kokosovým olejem.
- Připravte si drobenku: v robotu společně rozmixujte mák, ovesné vločky, máslo, cukr, vlašáky a skořici. Odložte stranou.
- Polovinu uvařených jáhel rozetřete na dno pekáčku. Nastrouhaná jablka smíchejte se škrobem a voňavým kořením. Směs rozetřete na první vrstvu jáhel.
- Povidla rozetřete na vrstvu jablek a překryjte druhou polovinou jáhel. Posypte makovou drobenkou a pečte v troubě zhruba 40–45 minut.