zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Černá omáčka s plíčky
Autor: Regionální kuchařka Černá omáčka s plíčky

Černá omáčka s plíčky

Hodnoceno: 2x
Mezi slezskými omáčkami prý bývala nejoblíbenější černá s klobásami, připravovaná ze „smažených sliv“ čili povidel. Ve svátek se dělávala z vývaru a třeba i s vínem, ve všední dny často jen z vody. Ačkoliv je nejčastější s klobásami, populární bývala také verze, kde klobásu nahradily vepřové plíčky.
do 2 hodin
4 porce

reklama

Postup

  1. Plíčky očistíme, rozpůlíme a necháme půl hodiny máčet ve studené vodě. Potom je vložíme do hrnce s horkou vodou, osolíme a vaříme doměkka.
  2. Cibuli, mrkev a petržel očistíme a nakrájíme na malé kostičky. Na hlubší pánvi je na rozehřátém sádle orestujeme dohněda. Zastříkneme vínem, přidáme dva bobkové listy, několik kuliček nového koření a černého pepře. Jakmile se víno částečně vyvaří, přimícháme povidla a necháme alespoň půl hodiny probublávat. Nakonec zahustíme trochou perníku a mouky rozklechtané ve vodě.
  3. Uvařené plíčky nakrájíme na malé kousky. Přidáme je do omáčky a necháme ještě pár minut provařit. Podáváme horké.

Černá omáčka s plíčky  Foto: Regionální kuchařka

Černá omáčka s plíčky. Foto: Regionální kuchařka

 

REGIONÁLNÍ KUCHAŘKA

Regionální kuchařkaChuťový místopis Čech, Moravy a Slezska

Petra Pospěchová

Jediná kuchařská kniha, která poctivě mapuje kuchyni všech krajů České republiky.

Obsahuje 13 kapitol, z nichž každá představuje konkrétní region i specifika jeho kuchyně (Brno, Haná, Horácko, Chodsko, Jižní Čechy, Krkonoše, Polabí, Praha, Slezsko, Slovácko, Sudety, Šumava, Valašsko). Vysvětluje, proč se užívaly zrovna tyto suroviny nebo způsoby přípravy jídla, co se jedlo v minulosti ve všední den i ve svátek, s jakými rituály bylo jídlo spojené atd.

Kniha vás seznámí s národopisem, historií, se spoustou zajímavostí (třeba kde je na Strážnicku největší oskeruše, nebo kde koupíte pálenku oskerušovici), ale především tím nejlepším z kuchyně daného regionu. Těšit se můžete na tradiční polévky, masitá jídla nebo sladkosti. Vše je doplněno krásnými fotografiemi pokrmů i krajiny.

Vydává nakladatelství SmartPress, 352 stran, 599 Kč, vyjde na podzim 2013

reklama