Vánočka je důležitou součástí Vánoc.
Zdroj: istock.com
Vánočka je důležitou součástí Vánoc.
Zdroj:
istock.com
Vánočka patří k Vánocům stejně jako svíčka k adventnímu věnci. Je to symbol s dlouhou tradicí a ukrývá mnoho zajímavostí. Ve středověku se té dnešní ani trochu nepodobala. Jednalo se o speciální bílý chléb pečený výhradně na vánoční svátky, jemuž se říkalo calta nebo štědrovka.
Vánočka dala jméno dokonce naší klasické české housce, neb se jí přezdívalo také húska. Některé zastaralé výrazy pro vánočku můžeme zaslechnout i dnes. Například na Domažlicku a v Jižních Čechách se v některých domácnostech stále výraz caltovka používá. Na Moravě a u Litomyšle by vám zase rozumněli, kdybyste po nich chtěli pletenici.
Po vánočce je pojmenovaná ulice Celetná
Vánočka se peče již od 13. století. K prvním pekařským cechům se řadili i takzvaní caltnéři, kteří pekli na zakázku z dodaného těsta ve veřejných pekárnách. Tam vznikaly i první vánočky. Jak jsme již zmínili, tomuto sladkému pečivu se dříve říkalo calta. 400 metrů dlouhá ulice v centru Prahy nesla ve 14. století nejdříve název Caletná, později se upravil na Celetná.
Tvar vánočky připomíná Ježíše Krista
Kolem 18. století se peklo v domácnosti vánoček tolik, kolik bylo členů v rodině a ještě jedna navíc. První dostal hospodář, aby byla nadcházejícího roku dobrá úroda. Na štědrovečerní stůl se položila pak největší ze všech. Její význam má hlubokou symboliku. Měla představovat miminko zavinuté v zavinovačce. Zdobila se rozinkami, které představovaly oči jezulátka. Vánočka, dříve chléb, symbolizoval narozeného Krista, položeného v jeslích.
Těsto mělo magickou moc
Vánočka nesměla chybět na žádném štědrovečerním stole. Před tím, než ji hospodyně upekla, vyšla s těstem ven a postupně trochou potřela každý strom v zahradě. Díky tomuto rituálu měly stromy nadcházející rok dobře plodit.
Dívky vánočku házely do studánek
Možná proto, že byla vánočka opředena silnou tradicí a měla pro křesťanský svět jedinečnou symboliku, mladé dívky do ni vkládaly svůj osud. Údajně házely malé kousky do studánek a potůčků, aby našly toho pravého a brzy se vdaly.
Zapečená mince
V neposlední řadě bylo zvykem do těsta přihodit peníz a s ním vánočku upéct. Lidé tuto tradici dodržovali ještě v 19. století a věřili, že kdo minci ve svém kousku najde, toho čeká báječný nadcházející rok plný štěstí. Vánočka zkrátka svou čarovnou silou nešetřila a stala se tak synonymem vánoc i ve 21. století.
Zdroj: cs.wikipedia.org; foto: iStock.com