Suroviny
- kuřecí stehno (bez kůže a kostí, nakrájená na kousky velikosti sousta) 800 g
Marináda
- bílý jogurt (hustší) 120 ml
- česnek (rozetřený) 1 ½ lžíce
- zázvor (jemně nastrouhaný) 1 lžička
- koření garam másala 2 lžičky
- kurkuma 1 lžička
- římský kmín (mletý) 1 lžička
- chilli (mleté) 1 lžička
- sůl 1 lžička
Omáčka
- přepuštěné máslo 4 lžíce + 1 lžíce na dokončení
- cibule (velká) 1 ks
- česnek (rozetřený) 1½ lžíce
- zázvor (najemno nastrouhaný) 1 lžíce
- římský kmín (mletý) 1 ½ lžičky
- koření garam másala 1 ½ lžičky
- mletý koriandr 1 lžička
- krájená rajčata (konzervovaná) 400 g
- chilli (nebo podle chuti) 1 lžička
- smetana ke šlehání 250 ml
- cukr 1 lžíce
- sůl
- koriandr (čerstvý, k podávání)
Paratha
- rostlinný olej 30 ml
- hladká mouka 400 g + na poprášení
- sůl 1/2 lžičky
- voda 250 ml
- přepuštěné máslo (změklé) 120 g + cca 40 g na smažení
Postup přípravy
- Kuře nakrájené na velikosti sousta promíchejte ve velké míse se všemi přísadami na marinádu. Přikryté nechte v chladu marinovat nejméně půl hodiny, lépe přes noc.
- Ve velké silnostěnné pánvi nebo nízkém kastrolu rozehřejte většinu přepuštěného másla. Po částech osmažte kousky kuřete ze všech stran dohněda, asi po 3 minutách, hotové odkládejte stranou.
- Do pánve přidejte zbylé máslo, vsypte na plátky nakrájenou cibuli a smažte ji asi 6 minut, až zprůsvitní. Často promíchávejte a odškrabujte přípečky ze dna. Přisypte jemně nastrouhaný česnek a zázvor a smažte ještě asi 1 minutu, až se rozvoní, pak přidejte koření kromě chilli a smažte asi 20 vteřin, aby se také rozvonělo. Promíchávejte.
- Do pánve přidejte rajčata, chilli koření a sůl. Za občasného promíchávání vařte asi 10 až 15 minut, až omáčka zhoustne a získá tmavě červenou barvu. Omáčku pak rozmixujte (případně přidejte lžíci nebo dvě vody, pokud je moc hustá) a vraťte do kastrolu. Vmíchejte do ní smetanu a cukr, kousky kuřete i se šťávou, kterou pustily, a zlehka vařte ještě 8 až 10 minut, až omáčka zhoustne a bude probublávat. Na závěr ji posypte nakrájenými lístky čerstvého koriandru.
- Na placky rukama promíchejte ve velké míse olej s moukou, přidejte vody a zpracujte těsto. Přikryté ho nechte 1 hodinu odpočívat v pokojové teplotě.
- Těsto pak rozdělte na 8 stejných dílů. Pomoučněným válečkem každý rozválejte na jakýsi obdélník, pokud možno co nejtenčeji.
- Placku pomocí obrácené lžíce nebo stěrky z jedné strany potřete měkkým ghí a poprašte troškou mouky. Z delší strany ji pak stočte do co nejpevnější ruličky, tu zakruťte do tvaru písmene S, a ještě stočte do spirály, kterou stlačte dlaní naplocho. Až budete mít stočené všechny placky, nechte je přikryté vlhkou čistou utěrkou asi hodinu odpočívat v pokojové teplotě.
- Spirály rozválejte na placky asi 20 cm v průměru. V silnostěnné pánvi rozehřejte trochu ghí a placky opékejte z každé strany asi 3 minuty. Správně připravené parathy se při smažení nafouknout a budou (díky stáčení) krásně lístkovat. Po vyndání z pánve je trochu stlačte rukou, aby vyběhla pára a parathy zůstaly na povrchu křupavé.
PRIMA TIP: Může se zdát, že popularita přepuštěného másla nás zasáhla až v posledních letech. Ale takzvaný šmolc (z německého schmaltzen, rozpouštět) znaly už naše prababičky a možná už jejich prababičky; je-li máslo dalším krokem k delší výdrži smetany, pak je přepuštěné máslo dalším krokem k delší výdrži čerstvého másla. Přepuštěním je zbaveno mléčných usazenin, získá jemně oříškovou chuť, zlatavou barvu, a hlavně se výrazně zvýší teplotní bod přepalování a na přepuštěném másle se pak dá bez rizika spálení smažit. Přepuštěné máslo se používá i do moučníků a cukroví, kterým dodá krásnou oříškovou chuť. Indický výraz ghí se původně vztahoval na přepuštěné máslo z mléka samic buvola, ale dnes se i v samotné Indii běžně používá máslo z kravského mléka. V máslovém kuřeti pak ghí zjemňuje typicky indické odvážné kořenění a nádherně spojí všechny chutě v jemnou pikantnost. Omáčce pak dodá skvostnou hebkost.
Vyzkoušejte indické butter chicken podle návodného videoreceptu