Co se děje s vaším tělem a psychikou při dodržení suchého února

Čím dál tím oblíbenější výzva má za úkol pobídnout lidi k měsíčnímu odepření alkoholu a upozornit je na rizikové nadužívání. Lidé by si během února měli uvědomit, jaký vztah k alkoholu mají a zda se jedná o neškodné či problémové popíjení. Pokud jste alkohol zvyklí popíjet, vaše tělo na okamžitou absenci reaguje, a to jak pozitivním, tak i negativním vlivem.

Vaše játra potřebují zhruba čtyři až šest týdnů na zotavení po bujarém období plném alkoholu. Suchý únor může být ideální příležitostí, jak udržet své zdraví pod kontrolou.

Ačkoli jsou s vyhýbáním se alkoholu spojeny zjevné výhody, jako je snížení rizika vzniku rakoviny a onemocnění jater v pozdějším věku, suchý únor může vašemu tělu způsobit poměrně velký počáteční šok. Doktorka Preethi Danielová z londýnské kliniky Doctors vysvětlila pro web Independent, co se s vaším tělem při takové změně děje.

Začátek může být krušný

Není pochyb o tom, že snížení nebo úplné vyhýbání se příjmu alkoholu udělá pro celkovou pohodu mnoho dobrého. V prvních dnech měsíce však můžete pociťovat nespavost a také mírnou dehydrataci. Mezi další časté příznaky patří neklid, třes, nevolnost, pocení a úzkost. Někteří lidé pociťují příznaky podobné kocovině, a to právě z nedostatku hydratace. Proto je potřeba důsledně dodržovat pitný režim, ideální je čistá voda nebo zelený či bílý čaj.

Po několika dnech neklidného spánku budete pravděpodobně spát mnohem klidněji. Z dlouhodobého hlediska se váš spánkový režim zcela zlepší. Výjimkou u některých lidí nejsou ani živější sny. Ráno se budete probouzet s mnohem větší energií a nový den tak získá veselejší barvu.

Konec cukrů

Další zátěžovou zkouškou suchého února se stane chuť na sladké. Alkohol obsahuje velké množství cukrů, které tělo ze dne na den přestane dostávat. Po několika dnech se hladina v krvi upraví. Benefitem bude lepší soustředění a koncentrace.

Zdroj: www.suchejunor.cz; foto zdroj: iStock

Registruj se suchejunor.cz

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty