Venku sněží. Procházíte se vánočními trhy, je vám zima a máte hlad. Koupili jste jistě dost dárků vašim blízkým. Nezapomněli jste ale na sebe? Zaposlouchejte se do zpěvů vánočních koled a kupte si něco na zub. Třeba sáček jedlých kaštanů. Zahřejí vás. Mimoto zasytí. A navíc – jsou zdravé.
Nemrzněte, nesmutněte – jezte jedlé kaštany!
Kaštan jedlý pochází z oblasti kolem Černého a Středozemního moře. U nás se pěstuje ve vinařských oblastech jižní Moravy. Kaštanovník je vysoký 20–25 metrů. Dožívá se věku i přes 1000 let.
Plody kaštanu rostou v pichlavém obalu, mají tmavě hnědou barvu a lesknou se. Sbírají se ručně koncem října. Poté se máčejí v dezinfekčních lázních a následně suší a třídí podle velikostí. Jedlé kaštany jsou vysoce kalorické a zdravé. Dají se z nich připravovat různé pokrmy, sladké i slané, ale nejvíc si stejně pochutnáte na těch pečených, v kornoutku, kdy si o ně nedočkavě spálíte prsty :)
Složení jedlých kaštanů
Jedlé kaštany jsou výživné a zdravé. Jsou výborným zdrojem sacharidů a bílkovin. Obsahují draslík, sodík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, chlor a kyselinu pantotenovou. Z vitamínů jsou v nich zastoupeny vitamíny: B1, B2, B6, E, C, karoten a biotin. Neobsahují sodík.
Léčivé účinky jedlých kaštanů
• Prospívají při nemocech srdce a krevního oběhu a ledvin
• Při průjmovém onemocnění působí dobře pyré kaštanů
• Doporučuje se užívat kaštany při revmatických onemocněních a dně
• Podporují zdravý vývoj kostí a svalů
• Podporují pozitivní myšlení a zahánějí chmury
• Údajně podporují paměť
• Mají pozitivní vliv na kvalitu nehtů, vlasů a pokožky
Jedlé kaštany v kuchyni
a) Kaštany nařízneme na špičce do kříže. Pečeme na středním ohni na pánvi s tlustým dnem. Pokropíme trochu vodou. Kaštany prohazujeme, aby se propekly ze všech stran. Hotové jsou tehdy, když začínají praskat a vybarvovat se do tmavě hněda. Příprava trvá zhruba 10 minut.
b) Než začneme kaštany péct, nařízneme je. V troubě pečeme kaštany rozložené na plechu asi 15 minut na 200 stupňů. Kaštany jsou hotové, když začnou jejich skořápky hnědnout a pukat.
c) Ve vodě vaříme kaštany 10–20 minut. Poté oloupeme a rozmačkáme na kaši či pyré.
Pečené kaštany se hodí na talíř k masu, zelenině. Po povaření se z nich dá připravit hutná kaše, která lahodně chutná třeba ke zvěřině. Rozemletím uvařených kaštanů získáme mouku. Z kaštanů můžeme připravovat také nádivky, dezerty, nugáty. Možná byste ani nevěřili, že z kaštanů lze připravit kaštanové pyré se šlehačkou či dokonce kaštanový pudink.
Prima tipy:
• Proti průjmovému onemocnění uvařené kaštany rozmačkáme na kašovitou hmotu a posypeme sušenými borůvkami.
• Kaštany nařízneme, na chvíli vložíme do horké vody. Oloupeme, rozemeleme a osušíme. Vznikne nám kaštanová mouka, kterou můžeme zahustit polévky a omáčky či si z ní upéct chléb.
Víte, že...
• ... zhruba před 150 lety byly jedlé kaštany v horských alpských vesnicích základní potravinou sedláků? Tyto výživné plody jim tak pomáhaly přežít tuhou zimu.
• ... jedlé kaštany jsou kaloričtější než brambory?
• ... jedlé kaštany neobsahují lepek, fruktózu ani glukózu? Proto jsou vhodné pro osoby trpící celiakií i pro diabetiky.
Kupte si na vánočních trzích pečené jedlé kaštany a zahřejte se jimi a pohýčkejte svůj jazýček jejich znamenitou chutí! Snězte je teplé přímo venku a nebo si je připravte sami doma a konzumujte při dlouhých zimních večerech.
Autor: Alžběta Krchová