Cibule je základním stavebním kamenem české kuchyně (pochází však z Asie), těší se mezi lidmi velké oblibě, což dokazuje i fakt, že její spotřeba v kg na obyvatele je nejvyšší ze všech druhů zelenin a nezdá se, že by cibuli jen tak někdo sesadil z pomyslného trůnu.
Cibule je královnou české kuchyně
Cibule má specifickou chuť i vůni. Její chuť přechází od lehce nasládlé až po pálivou. Má přínos i pro lidské zdraví, v syrovém stavu je silným antioxidantem, obsahuje mnoho vitaminů a minerálů, také podporuje trávení a pomáhá například proti rýmě a kašli. Dobrou službu vám cibule taktéž udělá po bodnutí hmyzem – přiložíte-li ji na štípanec, otok se zmenší.
Jak skladovat cibuli?
Ideální je skladovat cibuli o teplotě 4–6 stupňů Celsia (pokud ji necháme na příliš teplém místě, hrozí, že naklíčí) a vlhkosti vzduchu 65–75 %, vhodná je tedy lednička, balkon, pokud nejsou ráno mrazíky, nebo sklep, jestliže není příliš vlhký. Správně uskladněná žlutá cibule vydrží i několik měsíců. Pozor, bílá se pro dlouhodobé skladování nehodí. I rozkrojenou cibuli nemusíte ihned spotřebovat, stačí, když ji potřete máslem nebo olejem a zabalíte do alobalu. Takto v lednici vydrží i několik dní.
Není cibule jako cibule
Žlutá cibule – tento druh je nejběžnější, je k dostání všude a nejvíce se používá. Má výraznou štiplavou chuť a neobejde se bez ní žádný základ na omáčku, polévku nebo třeba guláš. Syrová žlutá cibule se dá použít jak do různých salátů, stejně tak například do oblíbených utopenců či nakládané zeleniny a hub, ale nejvíce jednoznačně kraluje v teplé kuchyni. Chcete-li si dát jednoduchou chuťovku, obalte nakrájenou žlutou cibuli na kolečka v klasickém trojobalu a osmažte na oleji nebo sádle.
Červená cibule – červená cibule se díky svému atraktivnímu vzhledu hodí především do salátů nebo různých ozdob studené kuchyně. Má příjemnou nasládlou chuť, kterou neztrácí ani po tepelné úpravě. Vhodná je na dušení a pečení. Má jemnější a sladší chuť než její žlutá kolegyně a taktéž příjemnější aroma. Bohužel ale mohou mít červené cibule dodávané na náš trh chuť poněkud ostrou a štiplavou – v tom případě se hodí spíše do teplé kuchyně, hlavně k masu.
Bílá cibule – tento druh se hodí především do studené kuchyně. Má velmi jemnou chuť, kterou ale při vaření ztrácí. Je jen velmi mírně štiplavá a při krájení vám nebudou slzet oči. Při loupání tohoto druhu cibule, je nutné odstranit i několik vrstev jemné slupky. Ze všech třech druhů je nejdražší a nejméně běžná.
Příbuznou oblíbené žluté cibule je také jarní cibulka, která je velmi chutná v syrovém stavu (můžete jí posypat třeba vařené brambory nebo míchaná vajíčka), nebo méně známá šalotka, která je typická například pro francouzskou kuchyni, nebo zimní cibule, která se používá všude tam, kde pórek.
• Než cibuli přidáte na Vánoce do bramborového salátu, krátce ji poduste s troškou vody a vychlaďte, salát tak déle vydrží a cibule nebude kvasit.
• Cibuli pokud možno nekrájejte klasickými kovovými noži – rychle pak hořkne. Zvolte raději keramický nebo plastový nůž.
• I slupky z cibule se dají využít – hezky s nimi můžete obarvit velikonoční vajíčka. Neoloupaná, pouze umytá žlutá cibule dodá také lepší barvu masovému nebo zeleninovému vývaru.
Jak krájet cibuli a neplakat?
Cibule obsahuje éterické látky, které dráždí oční sliznici, a proto pak při krájení cibule pláčeme. A jak tomu předejít? Zde najdete pár tipů.
1. Dejte cibuli na chvíli do mrazáku, částečně se tak zabrání uvolňování účinné látky, ale pozor, může to mít také vliv na její kvalitu.
2. Po oloupání cibuli opláchněte studenou vodou – stejně tak i prkénko.
3. Třetí nejjednodušší tip je při krájení cibule používat co nejostřejší nůž. Tlak je nižší a tím pádem se méně uvolňuje účinná látka.
4. Jestliže vás už pálí oči, několikrát zhluboka přičichněte ke klasickému kmínovému chlebu, oči vám přestanou slzet.
Autor: Dana Špatenková