Pečené kuře se slaninou a mandlemi a brambory se sušenými rajčaty

Doba přípravy:
Počet porcí: 4–6
Pečené kuře se slaninou a mandlemi  Foto:
Pečené kuře se slaninou a mandlemi
Foto: prima

Dobré pečené kuře je klasika, kterou mají rádi všichni. Zkuste tentokrát kuřátko podle Karolíny, skvělou chuť mu dodá slanina a mandle, neméně chutná je i příloha. Hlavně si dejte záležet na výběru masa, ideálně vyberte kuře z domácího chovu :)

Sledujte novou kulinární show Karolína, domácí kuchařka každou sobotu v 18.10 na Primě!

Všechny recepty, bonusová videa a další informace z natáčení najdete ve speciálu:

Suroviny
Pečené kuře:
celé kuře 1 ks
sůl
cibule 3 ks
česnek 5 stroužků
suché bílé víno nebo voda 200 ml
oloupané mandle 100 g
čerstvý rozmarýn 2 snítky
Pečené brambory:
brambory 600 g
olivový olej 1 lžíce
sůl
čerstvě namletý pepř
mletá sladká paprika 1 lžička
mletá pálivá paprika 1 špetka
naložená sušená rajčata 50 g
Postup
1

Slaninu nakrájejte na kostičky a opečte ji na pánvi. Omyté a osušené kuře zevnitř i zvenčí důkladně osolte – lepší než ho solí jen posypat je sůl do kůže vmasírovat. Do kuřete vložte polovinu vyškvařené slaniny. Druhou část s vypečeným tukem nechte na později.

2

Cibuli nakrájejte na silnější kolečka a vyložte jimi pekáček. Na cibuli položte kuře prsy nahoru (můžete mu svázat nohy kuchyňským provázkem) a okolo pohoďte neoloupané stroužky česneku. Kůži kuřete potřete vypečeným tukem ze slaniny a pak ho zbylou slaninou posypte. Podlijte mírně vínem nebo vodou tak, aby zalila jen cibuli, ale kuře se v ní nekoupalo.

3

Kuře pečte prvních 20 minut při teplotě 220 °C zakryté poklicí nebo alobalem. Pak snižte teplotu na 160 °C, přidejte mandle a rozmarýn a pečte dále ještě zhruba 50 minut. Po 25 minutách odstraňte poklici, aby se udělala kůrka. Občas kuře přelévejte vypečenou šťávou, a pokud je to potřeba, podlijte ho, ale opět jen do úrovně cibule. Máte-li horkovzdušnou troubu, teploty budou o trochu nižší. Celková doba pečení je jako vždy pouze orientační, každá trouba peče trochu jinak.

4

Hlídejte si, aby před koncem pečení bylo v pekáčku dost šťávy k podávání, kuře na talíři nesmí být suché. Že je kuře hotové, poznáte, když ostrým nožíkem naříznete stehno ke kosti v jeho nejsilnější části. Musí vytékat jen čirá tekutina. Hotové kuře nechte ve vypnuté a trochu vyvětrané troubě ještě 10 minut dojít.

5

Brambory oloupejte, podélně je nakrájejte na čtvrtiny. V míse je promíchejte s olivovým olejem, solí, pepřem a mletou sladkou i pálivou paprikou. Vysypteje do pekáčku vyloženého pečicím papírem, přikryjte alobalem a vložte do trouby předehřáté na 160 °C. Pečete-li brambory s kuřetem, začněte ve chvíli, kdy má kuře za sebou prvních deset minut. V půlce pečení je otočte.

6

Po 50 minutách přidejte pokrájená sušená rajčata a pečte ještě 10 minut nezakryté. Upečou-li se brambory dozlatova dříve než kuře (záleží na velikosti kousků i druhu brambor, dokonale načasovat se pečení vždycky nepodaří), vyndejte je z trouby a nechte odpočívat na teplém místě zakryté alobalem.

Pečené kuře se slaninou a mandlemi  Foto:

Pečené kuře se slaninou a mandlemi                                                                            Foto: Prima

Videa

reklama

reklama