5x dort Pavlova a trochu historie...

Dort Pavlova Foto:
Dort Pavlova
Foto: archiv

Kdo jednou ochutná nadpozemsky dobrý nadýchaný dort Pavlova, bude po něm toužit znovu a znovu... My pro vás máme 5 skvělých receptů a malý pohled do historie tohoto světoznámého dezertu.

Dort Pavlova má základ ze šlehaných bílků, z kterých se upeče, nebo spíše usuší, velká pusinka. Ta se poté ozdobí šlehačkou a čerstvým ovocem. Variací na toto téma je bezpočet, ale víte, jak tento originální dezert vlastně vznikl?

Dort je pojmenovaný na počest slavné ruské primabaleríny Anny Pavlové, která v roce 1926 a 1929 navštívila Nový Zéland a Austrálii. Anna Pavlova byla považována za největší balerínu své doby a návštěva Nového Zélandu byla událostí roku 1926. Říkalo se o ní, "že netančí, ale vznáší se, jako by měla křídla." A dort Pavlova je stejně lehký a vzdušný...

Anna Pavlova

Anna Pavlova. Foto:archiv

Ale jak je to se slavným dortem? O původ tohoto dezertu se oba státy přou. Dodnes ho obě země považují za svůj národní pokrm. Pravděpodobně však vznikl na Novém Zélandu. Keith Money, autor životopisu Anny Pavlovy, uvedl, že dort připravil v roce 1926 šéfkuchař hotelu ve Wellingtonu, kde Anna Pavlova bydlela. Šéfkuchař se inspiroval její tutu (baletní sukně) s růžemi ze světlezeleného hedvábí. Sukni představoval krém ze šlehaných bílků ozdobený šlehačkou. K docílení zelené barvy, stejné jako zelené květy na tutu, ozdobil kuchař dort kiwi.

Nejlépe se vaří podle videoreceptu! Zkuste to s námi:

Vyzkoušejte některý z našich receptů:

Recept

Sněhový dort Pavlova Foto:

Sněhový dort Pavlova

Nejkrásnější a největší ze všech pusinek čeká na vaše políbení. A koho by nelákalo?

Recept

Čokoládovo-malinový dort Pavlova  Foto:

Čokoládovo-malinový dort Pavlova

Pro zvláštní příležitost zkuste připravit Pavlovu vícepatrovou. Dokonalý lehký dezert s ovocem se tak rázem promění ve slavnostní dort.

Recept

Pavlova s jahodami a kiwi Foto:

Pavlova s jahodami a kiwi

Světoznámý dezert Pavlova byl vytvořen speciálně pro balerínu Annu Pavlovu a podával se s kiwi. Sněhovou pusinku ale můžete doplnit i jiným ovocem, např. jahodami.

Recept

Pavlova s maracujou a mangem Foto:

Pavlova s maracujou a mangem

Světoznámý dezert Pavlova byl vytvořen speciáoně pro balerínu Annu Pavlovu a podával se s kiwi. Sněhovou pusinku ale můžete doplnit i jiným ovocem. Právě příjemnou...

Recept

Pavlova s jahodami Foto:

Pavlova s jahodami a mučenkou

Vyzkoušejte báječný dezert, který je nejen působivý na pohled, ale i skvěle chutná. Sněhová pusinka se rozplývá na jazyku a sytá chuť ovoce přivolává léto...

Autor: KláraM

Videa

reklama

reklama