13 báječných receptů na přípravu slávek

Připravte si doma slávky Foto:
Připravte si doma slávky
Foto: Thinkstock

Pokud si na dovolené u moře rádi dopřáváte jídla s plody moře, není důvod, proč si je nedopřát i doma. Například příprava mušlí je rychlá a jednoduchá a výsledek bude stejně uspokojivý jako v přímořské restauraci.

Nejobvyklejším typem mušlí, který je v našich končinách nejsnáze k dostání, jsou slávky jedlé. V černých lasturách se skrývají velmi chutné masité mušle, které se dají připravit na mnoho způsobů.

Dnes už se dají čerstvé koupit nejen ve specializovaných rybárnách, ale i ve větších supermarketech, které mají oddělení s čerstvými rybami. Dalším řešením je nákup již vyloupaných zmrazených mušlí, které se hodí třeba na přípravu salátů, rizota nebo těstovin.

Pokud připravujete slávky čerstvé, nejprve je důkladně properte ve studené vodě a odstraňte "fousy", které jsou přichycené ke skořápce. Základním pravidlem je před přípravou vyhodit všechny otevřené mušle, které jsou mrtvé. Vařte pouze ty, které mají lasturu uzavřenou. Dalším krokem je po uvaření vytřídit naopak všechny mušle, které se při vaření neotevřely.

Zmražené mušle nechte v lednici pomalu rozmrazit – nikdy je nerozmrazujte propíráním v horké vodě.

Vyzkoušejte některý z našich receptů a přivolejte si domů trochu prázdninové nálady:

Recept

Spaghetti alle cozze  Foto:

Spaghetti alle cozze – s mušlemi

Fantastické jídlo, které vás víc než co jiné přenese zpátky na dovolenou u moře. Vychutnejte si výborný recept od bloggerky Kateřiny z webu ThinkFood.cz i s jejími...

Recept

Mušle pečené s opálenou cibulí a šafránovým vývarem Foto:

Mušle pečené s opálenou cibulí a šafránovým vývarem

„Opálená“ cibule dodá omáčce v tomto Španělskem inspirovaném receptu příjemnou kouřovou chuť. Kombinace křupavých mandlí a delikátního šafránu je božská.

Recept

Citronové rizoto s mušlemi Foto:

Citronové rizoto s mušlemi

Italské rizoto se připravuje trochu jinak, než jak jsme zvyklí ho vařit v Česku. Doplňte ho o slávky a máte úžasnou středomořskou večeři.

Recept

Mušle z grilu Foto:

Mušle z grilu

Slávky už pořídíte i v českých obchodech bez problémů!

Recept

Sardinské těstoviny se slávkami  Foto:

Sardinské těstoviny se slávkami

Fregola je druh těstovin z tvrdé pšenice a vyrábí se pouze na Sardinii. (Tamní rčení říká, že dívka se může vdávat teprve tehdy, když se naučí připravit dokonalou fregolu.)

Recept

Thajské mušle Foto:

Thajské mušle

Protože čerstvé slávky není problém již sehnat téměř kdekoliv, rozhodně je zařaďte do vašeho jídelníčku. Jsou výborné a velmi rychlé na přípravu. A receptů je bezpočet....

Recept

Zapékané mušle vongole Foto:

Zapékané mušle vongole

Další z receptů Zdeňka Pohlreicha na téma mořské plody – zapékané mušle vongole. Pokud máte strach z náročné přípravy, tak je úplně zbytečný. Mořské plody jsou opravdu...

Recept

Česnekové mušle Foto:

Česnekové mušle

Můžete očekávat, že když hostům předložíte hrnec s v páře uvařenými mušlemi s česnekem a bílým vínem, pochvaly se jen pohrnou!

Recept

Dušené slávky ve voňavém kokosovém vývaru Foto:

Dušené slávky ve voňavém kokosovém vývaru

Vyzkoušejte tentokrát připravit slávky podle vietnamského receptu. Slávky v kokosovém vývaru vás určitě nezklamou, spolehlivě provoní celý byt . A jako všechny mušle,...

Recept

Pečené slávky na pivu  Foto:

Pečené slávky na pivu

Slávky mají velice chutné maso a jsou opravdu jednoduché na přípravu. Za malou chvíli vykouzlíte výtečný předkrm nebo lehké hlavní jídlo se skvělou omáčkou. Vyzkoušejte...

Recept

Slávky s červenou řepou a bramborovými gnocchi  Foto:

Slávky s červenou řepou a bramborovými gnocchi

Že mořské plody, tentokrát slávky, není problém připravit na mnoho a mnoho způsobů, vám dokáže Zdeněk Pohlreich ve svém pořadu Teď vaří šéf.

Recept

Linguine marinara Foto:

Linguine marinara

Linguine marinara, to je naprostá klasika středomořské kuchyně. Stačí kvalitní těstoviny, olivový olej, bylinky a pár dalších ingrediencí a skvělá letní večeře je na stole.

Recept

Spaghetti s mušlemi vongole Foto:

Spaghetti s mušlemi vongole

Máte rádi italskou kuchyni? Pak musíte rozhodně vyzkoušet tenhle šéfův recept. Pár dobrých ingrediencí – a budete si připadat jako ve slunné Itálii.
Připravila Klára Michalová

Videa

reklama

reklama