Vývar z uzených kostí
- uzená žebra (nebo koleno) 1,5 kg
- bobkový list 3 ks
- nové koření 4 kuličky
- voda 4 l
- sůl
Kapustnica
- sádlo 1 lžíce
- cibule 1 ks
- slanina 100 g
- červená paprika 2 lžičky
- uzený vývar 3 l
- bílé kysané zelí 640 g
- sušené houby 1 hrst
- pikantní klobása (papriková klobása a čabajka) 1 ks
- brambory 3–4 ks
- kmín 1 lžička
- sušené švestky 1 hrst
- sůl
- pepř
- med 1 lžíce
- zakysaná smetana
- tymián
Ovšem zkuste přijít s nějakým neotřelým slovenským receptem! A nakonec to dopadlo tak, že jsme se s Marikou pustili do kapustnice. Nic objevného to nebylo, přiznáváme, ale když udělá člověk i obyčejné jídlo poctivě a na ničem nešetří, může vzniknout něco opravdu dobrého.
Postup přípravy
- Ze všeho nejdříve je potřeba si založit vývar z uzených kostí. Můžete použít i klasický masový, ale nad uzený vývar není, obzvlášť v tomto případě. 1,5 kg uzených kostí dobře omyjte pod studenou vodu, abyste se zbavili přebytečné soli a nečistot, v hrnci pak zalijte studenou vodou, přihoďte 3 lístky bobkového listu a 3 kuličky nového koření. Vodu lehce osolte, ale opravdu jen lehce, protože uzené kosti jsou samy o sobě slané. Nechte táhnout 3–4 hodinky, kdy v průběhu vaření odebírejte nečistoty a pěnu na hladině.
- Brambory oloupejte, nakrájejte na stejně velké kostičky a dejte vařit do kastrůlku. Nezapomeňte osolit a přidat celý kmín. Brambory se vaří zvlášť, abychom dokázali uhlídat jejich uvaření tak akorát. Kdyby se vařily v polévce, mohli bychom rozvařit zelí, protože každá věc potřebuje jiný čas vaření. Jakmile je máte uvařené, neslévejte z nich vodu! Je v ní obsažený bramborový škrob, díky kterému se nám polévka lehce zahustí a nebude potřeba mouky.
- Ve větším hrnci orestujte na troše sádla nadrobno nakrájenou cibuli se slaninkou, které následně zasypte sladkou červenou paprikou a nechte zapražit. Jakmile se začne paprika na hrnci přichytávat, zalijte uzeným vývarem.
- Sušené houby zalijte horkou vodou a nechte chvíli odstát a změknout. Houby i s vodou nalijte do polévky.
- Vodu z kysaného zelí vymačkejte do misky zvlášť, je lepší ho následně do polévky přidávat postupně, abyste dobře uhlídali její kyselost. Zelí jednou či dvakrát překrojte, bude se lépe jíst. Přidejte ho do polévky a nechte chvíli vařit.
- Paprikovou klobásu nakrájejte na kolečka, maso z uzených kostí oberte a všechno společně s uvařenými bramborami i s vodou přidejte do polévky.
- Polévku je třeba dochutit, aby byla dobře chuťově vyvážená. Osolte, opepřete, a pokud je potřeba, přidejte vodu z kysaného zelí. My jsme nakonec přidali ještě lžíci medu jako takovou příjemnou tečku.
- Úplně nakonec přijdou do polévky prohřát sušené švestky. Pokud nemáte domácí, tak doporučujeme kupovat švestky v bio kvalitě, které neprošly procesem síření a doslazování. Nakrájejte je na menší kousky, z jedné švestky cca 3–4 kousky, a dejte do polévky.
- Podávejte se lžící kysané smetany a trochou čerstvého tymiánu.