Najděte si recept
Na co máte chuť?

Švédská roštěná s bylinkovou rýží
Suroviny (4 porce)
Maso:
- Nízký roštěnec 600 g
- sardelová pasta 4 lžíce
- hladká mouka 4 lžíce
- Cibule 1 ks
- Slanina 50 g
- Sádlo 2 lžíce
- Voda asi 250 ml
- plnotučná hořčice 2 lžíce
- lák z nakládaných okurek 50 ml
- malé nakládané okurky 50 g
- smetana ke šlehání (33 % tuku) 100 ml
- Kapary 50 g
- čerstvě namletý pepř
Rýže:
- Rýže 200 g
- Cibule 1/2 ks
- Máslo 3 lžíce
- Voda 300 ml
- špetka soli
- čerstvý kerblík 1 hrst
Postup
- Maso rozkrojte na čtyři stejně silné plátky, naklepejte je, okraje nařízněte, ať se při pečení nekroutí, potřete sardelovou pastou, opepřete a zlehka posypte moukou.
- Cibuli nakrájejte nadrobno, slaninu na kostičky. V hrnci rozehřejte sádlo, opečte maso ze všech stran dozlatova, vyjměte ho, do volného hrnce vsypte cibuli a slaninu, orestujte na barvu, vraťte roštěnky a zalijte vodou promíchanou s hořčicí a lákem tak, aby byly roštěnky ponořené. Přiklopte poklicí, snižte teplotu na střední stupeň a duste doměkka, zhruba 1–1,5 hodiny. Podle potřeby podlijte vodou.
- Rýži propláchněte. Cibuli nakrájejte nadrobno. V hrnci rozehřejte 1 lžíci másla, orestujte zlehka cibuli, po 2 minutách vsypte rýži, promíchejte, zalijte vodou, osolte, vmíchejte zbylé máslo, přiklopte a zahřívejte až k varu. Přiklopený hrnec vložte do trouby nastavené na 110 °C a nechte 20 minut podusit doměkka.
- Okurky nakrájejte na kostičky. Jakmile roštěnky změknou a voda se vyvaří, přilijte smetanu, přidejte kapary a okurky a 5 minut povařte. Kerblík nasekejte nadrobno, vmíchejte do rýže a podávejte s roštěnkami.
METODA: Dušení a braising
Dušení je jeden z nejrozšířenějších způsobů úprav surovin v české kuchyni, umožňuje proměnit i téměř nepoužitelné kusy masa v lahodné jídlo s omáčkou. Vzniká kombinací metody restování a vaření v tekutině. Suroviny se nejprve zprudka orestují na tuku a pak podlijí tekutinou. Hrnec přiklopte poklicí, snižte teplotu a nechte delší dobu dusit doměkka. Braising funguje stejně jako dušení, ale používá více surovin, například vývar (při dušení) doplňuje vínem. Pomalým dlouhým dušením v tekutině a vlastní šťávě vyniká charakter suroviny.
Kulinárium
ZDENĚK POHLREICH
Po sérii úspěšných kuchařek, představuje šéfkuchař Zdeněk Pohlreich knihu, která jim měla logicky předcházet. Kulinárium představuje 17 kuchařských metodik a sto receptů, kterými si je můžete vyzkoušet a naučit.
„O receptech vaření není,“ tvrdí Zdeněk Pohlreich. „Celý vtip je v tom, že jakmile ovládnete pravidla, už se jen zajímáte o nabídku matky přírody, kterou zpracujete tím nejlepším možným způsobem.“ Úvodní část předkládá charakteristiky metodik, detailnější popis následuje před každou tematickou kapitolou. Jasně tak pochopíte, co se se surovinou v hrnci, pánvi nebo v troubě děje a pochopíte, jak jednotlivá jídla vznikají. A můžete se pustit do zkoušení vlastních chuťových kombinací.
Vydalo nakladatelství Sevruga, 280 stran.