Těsto
- hladká mouka 500 g
- mléko (vlažné ) 250 ml
- máslo (rozpuštěné ) 100 ml
- rostlinný olej (jemný ) 100 ml
- žloutek 3 ks
- cukr krupice 2 lžíce
- droždí (čerstvé ) 42 g
- vejce (na potření)
- sůl 1 špetka
Tvarohová náplň
- tvaroh 1 balíčky (500 g)
- žloutek 2 ks
- vanilkový cukr 1 sáček
Povidlová náplň
- švestková povidla 250 g
- rum (český ) 2 lžíce
- loupané mandle (na ozdobu)
Postup přípravy
- Promíchejte mouku, cukr a sůl (ručně nebo v robotu). Uprostřed udělejte důlek, vlijte vlažné mléko a rozdrobte droždí. Přisuňte s trochou mouky k okraji a promíchejte na řídký kvásek. Zakryté nechte asi 20 minut vzejít.
- Přidejte žloutky, rozpuštěné máslo a olej. Ručně nebo v robotu s hnětacím hákem dobře prohněťte, asi 10 minut. Těsto nechte asi tři čtvrtě hodiny až hodinu kynout, až zhruba zdvojnásobí objem.
- Náplně promíchejte v oddělených miskách. Z vykynutého těsta odebírejte malé kousky (asi na lžičku) a naplňte je lžičkou ochuceného tvarohu. Zabalte a vyválejte do kuličky. Uprostřed udělejte důlek a klaďte na plech vyložený papírem na pečení.
- Troubu předehřejte na 180 °C. Koláčky potřete rozšlehaným vejcem a do středu naneste povidlovou náplň, kterou ozdobte půlkou mandle. Nechte ještě zhruba půl hodiny kynout. Pak plech vložte do trouby a koláčky pečte asi 12 až 15 minut. Před podáváním je můžete poprášit moučkovým cukrem.
PRIMA TIP: Posvícenských koláč(k)ů je tolik, kolik bývalo posvícení – tj. téměř nekonečno. Liší se velikostí i náplněmi (oblíbená je třeba maková nebo ořechová), ale i velikostí a tvarem. Těm s dvojí náplní se někdy říká dvojctihodné. Podle krajových a rodinných zvyklostí mají některé posvícenské koláče tvar šátečku, jinde se pečou velké koláče s několika různými náplněmi, někde se sypou drobenkou – ať tak či tak, spojuje je kynuté těsto, lahodné náplně a tradice. Jsou skutečnou raritou a pýchou české kuchyně a po troše cviku je zvládne každý.