Vznik legendárního ginu s tonikem má původ v Indii, kde britští kolonisté používali chinin k léčbě malárie. Chininový prášek je ovšem velmi hořký, proto ho kvůli chuti míchali s cukrem a dovezeným ginem, protože chinin je lépe rozpustný v alkoholu a dobrý gin proměnil léčivý, ale nechutný lék v poživatelný nápoj, který se nakonec stal velmi oblíbeným.
Jak už bylo řečeno a název napovídá, gin & tonic se skládá z ginu a toniku :) Základ bychom tedy měli, ovšem existuje spoustu možností, jak tento koktejl umíchat. Rozdíly jsou už v poměrech. Silný koktejl se míchá v poměru 1:1 do nízkých whiskových sklenic. Do úzkých vysokých skleniček se míchá nejčastěji v poměru 1:2 až 1:3. Často se také využívají vinné sklenice – jsou efektní, pokud používáte ozdoby a také při držení za stopku vydrží drink déle studený, protože se neohřívá lidským dotekem.
Druhů ginu je nepřeberné množství, často bývají dochucené různými bylinami, kořením nebo ovocnou složkou. Před pár lety se na trhu objevily i giny bez alkoholu. Stejně tak u toniku můžete zvolit klasiku, ale i ochucené varianty, například příchuť bezinky nebo růže. Novinkou jsou toniky se sníženým obsahem cukru. Koktejl se nejčastěji dochucuje skrojkem limety nebo citronu, případně kouskem salátové okurky, ale skvěle funguje i další ovoce, čerstvé bylinky nebo třeba celý pepř či chilli paprička. Zkuste třeba grapefruit, ostružiny, rozmarýn či tymián…
Postup přípravy
- Vyšší sklenici naplňte ledem téměř pod okraj.
- Do sklenice nalijte gin. Přes barovou lžičku dolijte drink tonikem až k okraji sklenice.
- Ozdobte skrojkem limety nebo citronu, můžete dozdobit snítkou rozmarýnu.
PRIMA TIP: Skrojky citronu můžete před podáváním lehce ogrilovat. Dodá to koktejlu netradiční kouřovou příchuť.
Vyzkoušejte také oblíbený Aperol Spritz podle videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE