zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Fava – řecká pomazánka ze žlutého hrachu
Autor: iStock Fava – řecká pomazánka ze žlutého hrachu

Fava – řecká pomazánka ze žlutého hrachu

Hodnoceno: 10x
Máte rádi hummus? Mysleli jste si, že pochází z Řecka? Omyl. I když se mnohdy vyskytuje v restauracích po celém světě, tradiční řeckou obdobou je Fava, pomazánka ze žlutého hrachu. Převážně se podává jako součást mezes, předkrmů. Ale určitě dobře poslouží i jako rychlá svačina s grilovanou pitou nebo klasickým chlebem.
do 1,5 hodiny
4–6 porce

reklama

Postup

  1. Do hrnce s vodou dejte všechny přísady kromě soli, pepře a citronové šťávy, přiveďte k varu a vařte při nízké teplotě a s pootevřenou pokličkou 50–60 minut, dokud se voda téměř nevstřebá a hrášek nerozvaří. Pokud je nutné jej povařit déle, přidejte ještě 1/2 šálku teplé vody a vařte dalších 5–10 minut.
  2. Vyjměte bobkový list, přidejte sůl, pepř a citronovou šťávu. Rozmixujte hrách ponorným mixérem dohladka. 
  3. Mezitím připravte karamelizovanou cibuli. Ve velké pánvi rozehřejte olivový olej. Cibule oloupejte a nakrájejte na 3mm plátky. Vhoďte cibuli na pánev, zamíchejte, aby se důkladně obalila v oleje, a poté stáhněte oheň na minimum a velmi zvolna cibuli restujte, až změkne. Poté přidejte sůl, cukr a balzamikový ocet a ještě dále restujte, až bude cibule krásně zkaramelizovaná a měkká. K závěru můžete přidat šplíchanec vody a odmíchat přípečky.
  4. Hotovou favu nandejte do širokých misek, zakápněte olivovým olejem, posypte kapary a špetkou mleté papriky a nakonec navrch dejte karamelizovanou cibuli. Můžete podávat horké i v pokojové teplotě. Uchovávejte v lednici, kde fava vydrží až týden.
Fava – řecká pomazánka ze žlutého hrachu
Autor: iStock Fava – řecká pomazánka ze žlutého hrachu

reklama

Související témata: fava , dip , pomazánka , žlutý hrách , Malá jídla , Řecká kuchyně