Domácí plnotučný bílý jogurt
Zdroj: Jogurtista
Domácí plnotučný bílý jogurt
Zdroj:
Jogurtista
Přírodní bílý jogurt je základem vyvážené životosprávy. Vzniká fermentací mléka, což způsobují speciální bakterie, tzv. živý ferment. Koupit je můžete samostatně, ale mnohem snazší je přidat pár lžic čistého bílého jogurtu bez přidaného škrobu a dalších látek do mléka. Čím kvalitnější mléko použijete, tím chutnější jogurt vyrobíte, biokvalita se v tomto případě rozhodně vyplatí u mléka i kupovaného jogurtu.
Postup přípravy
-
Mléko zahřejte k varu, pak snižte teplotu a nechte ho za občasného míchání ještě 10 minut jemně probublávat.
-
Odstavte a nechte mléko zchladnout na teplotu 40–45 °C. V závislosti na teplotě okolního prostředí to potrvá 30 až 40 minut. Pokud nemáte teploměr, můžete teplotu mléka prověřit tak, že do něj ponoříte prst. Měli byste je vnímat jako teplé, ale nemělo by vás pálit – pokud je tedy vnímáte jako mírně teplé, ale zároveň vás nepálí, znamená to, že má správnou teplotu.
-
Odstraňte škraloup, který se vytvořil na povrchu mléka. Vmíchejte do mléka jogurt dohladka, aby se zcela rozpustil.
-
Směs mléka a jogurtu rozlijte do čistých sklenic, uzavřete je a naskládejte do krabice, pekáče či jogurtovače. Krabici nebo pekáč zakryjte peřinou tak, aby byl jogurt stále v teple, jogurtovač zapněte. Jogurt nechte fermentovat zhruba 6 hodin a se sklenicemi nehýbejte, aby se nepřerušil fermentační proces.
-
Hotový jogurt uložte do lednice a nechte ještě chvíli zchladnout.
PRIMA TIPY:
-
Čistota je základem úspěchu. Používejte čisté pomůcky a nádoby, aby nedošlo ke množení nežádoucích bakterií.
-
Napoprvé si vyberte kvalitní startovací kulturu s rezervou před doporučeným datem spotřeby, aby obsahovala dostatek látek potřebných pro fermentaci. Pokud nevznikne hustý krémový jogurt, startovací kultura obsahovala málo bakterií a je třeba změnit značku jogurtu.
-
Příště už můžete jako startovací kulturu použít vlastní jogurt, proto si ho trochu odložte stranou.
-
Mléko musí nejprve projít teplotou přes 95 °C a pak zchladnout na 40–45 °C, aby byl jogurt hustý a homogenní. Příliš nízká nebo naopak vysoká teplota má na jogurtové bakterie negativní vliv.
-
Po 6 hodinách získá jogurt hutnou konzistenci a lehkou nakyslost. Pokud dáváte přednost kyselejšímu jogurtu, můžete ho nechat fermentovat o 2 až 3 hodiny déle.
-
Domácí jogurt vydrží až 2 týdny, avšak prospěšné bakterie, které obsahuje, postupem času pomalu odumírají.
-
Pokud je hotový jogurt tekutější, použijte ho při přípravě koktejlů a smoothie, do dezertů místo mléka nebo jako jogurt na pití.
Domácí plnotučný bílý jogurt 2
Zdroj: Jogurtista
Domácí plnotučný bílý jogurt 2
Zdroj:
Jogurtista