Těsto
- chlebová mouka 250 g
- cukr krupice (jemný) 50 g
- máslo (změklé) 100 g + na vymazání
- instantní droždí 7 g
- vejce 1 ks
- plnotučné mléko (pokojové teploty) 85 ml
- sůl 1 špetka
Náplň
- cukr krupice (bílý, světlý nebo tmavý přírodní – podle chuti, a i ve směsi) 240 g
- vejce (rozšlehaná) 2 ks
- smetana ke šlehání 100 ml
- máslo (vychlazené, nakrájené) 50 g

Postup přípravy
- Na těsto promíchejte mouku, cukr, máslo a droždí ve velké míse nebo v robotu s hnětacím hákem. Přidejte vejce a polovinu mléka a začněte hníst. Až bude tekutina zapracovaná, přidejte zbytek mléka a hněťte 5 minut. Pak nechte těsto 5 minut odpočívat.
- Přidejte sůl a hněťte 10 minut, v robotu seškrabujte těsto ze stěn mísy podle potřeby, až vznikne pružné a hladké těsto, nepříliš suché a ani ne moc vlhké. Přikryjte ho a nechte 30 minut odpočívat.
- Těsto rozdělte na dva díly a rozválejte. Vyložte jím 2 vymazané a vysypané koláčové formy o průměru 20 cm (ideálně s mírně zkosenými stěnami). Těsto vymačkejte po dně a stěnách, přečnívající odkrojte. Vidličkou propíchejte dna korpusů.
- Cukrem stejnoměrně posypte dna korpusů.
- Rozšlehaná vejce promíchejte se smetanou a spirálovitě nalijte do korpusů. Nemusíte pokrýt celé dno, tekutá náplň se ještě rozlije. Troubu předehřejte na 180 °C (nepoužívejte horkovzduch).
- Poklaďte kousky másla a nechte 10 minut odpočívat, těsto trochu vykyne a vejce se smetanou se vsáknou do cukru. Chcete-li, vytvořte z odkrojků těsta ozdobný (třeba spletený) okraj a přimáčkněte ho okolo koláče.
- Vložte do trouby a pečte 20 minut, až bude těsto zlatohnědé a náplň zpevní (cukr ale zkaramelizuje a zůstane polotekutý, což tvoří hlavní půvab tohoto koláče).
PRIMA TIP: Tento koláč údajně vznikl v městečku Waterloo, kde roku 1863 vystavěli na zpracovávání cukrové třtiny Raffinerie Nationale de Sucre Indigène et Exotique. A cukrářská porážka to rozhodně nebyla, bitva se občas strhne jen co se týče názvu, protože ve Waterloo se mu říká Tarte de Paveu, dlaždičský koláč – nejlepší tu prý pekly právě jejich manželky. V Bruselu a valonských regionech se v cukrárnách rozlišuje podle barvy použitého cukru také na Tarte au sucre brun, blanc či blonde, s oblíbeným velmi tmavým kandisovým (kandij) cukrem je pak takřka „noir“.
Vyzkoušejte také tvarohový koláč s mákem podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE: Francouzský tvarohový koláč s mákem podle Karolíny Kamberské