Zázvor je spojován především s asijskou a indickou kuchyní. Jeho jemně pikantní štiplavost a specifické aroma má ale širší kulinářské uplatnění. Řekneme vám, jak ho využít, a přidáme recept na nakopnutí imunity.
Zázračný zázvor dodá jídlu šmrnc a pomůže nejen při nachlazení a nevolnosti
Štiplavý, aromatický kořen zázvoru k nám připutoval ze starověké Indie a Číny a díky jeho protizánětlivým, antibakteriálním a antivirovým účinkům za něj platili zlatem už staří Řekové a Římani. Široké uplatnění má i v kuchyni. Ozvláštní nápoje, marinády i marmelády, uplatní se v pečivu, polévkách a je skvělou volbou k masu a rybám. Naše babičky z něj pekly zázvorky a po léčivém kořenu sahaly i tehdy, když někoho pálila žáha nebo na něj „něco lezlo“.
Léčivá síla zázvoru
Zázvor je často nazýván superpotravinou. Není divu. Umí dát stopku nachlazení už v jeho zárodku, skoncuje se zažívacími potížemi a dokáže zmírnit nepříjemné nevolnosti, ať už v těhotenství (tam s ním velmi opatrně), nebo při delším cestování či migréně. Co stojí za jeho léčivou silou? Zázvor obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, vitamínů a minerálů.
Hlavním hrdinou je gingerol. Právě on stojí za ostrou, výraznou chutí čerstvého zázvoru. Svým složením je podobný kapsaicinu, který najdeme v chilli, anebo piperinu, který propůjčuje pikantnost pepři. Gingerol má silné protizánětlivé účinky, takže je skvělým podpůrným lékem při různých virózách. Zároveň zvyšuje tvorbu slin a žaludečních šťáv, čímž podporuje trávení. Kromě zmíněného pálení žáhy dokáže zmírnit i nadýmání, plynatost a různé zažívací potíže.
Vedle posílení imunity má jeho pravidelná konzumace zlepšovat paměť, snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi a také zvyšovat pohyblivost u lidí s revmatem.
Zázvor v kuchyni
Zázvor nejvíce vynikne v asijské kuchyni, v pokrmech z masa, ryb i plodů moře. Hodí se ke kachně, drůbežímu i vepřovému masu. Pro kulinářské využití se používá kořen čerstvý i sušený. K japonskému sushi se běžně přidává marinovaný, nakládaný zázvor. Dokáže totiž skvěle neutralizovat chuťové buňky a umožní nám vychutnat si každé nové sousto oblíbeného pokrmu.
Ani dezerty se bez zázvoru neobejdou, je součástí perníkového koření a patří i do směsi koření na dýni. Zázvor zajímavě dochutí sladkou rýži, ovocné saláty i kompoty a marmelády.
Bez zázvoru se neobejde třeba klasický recept na kuřecí kung pao. Vyzkoušejte ho podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE
Nápojům dodá říz
Zázvor se přidává i do nápojů. Klasický zázvorový čaj známe všichni. Zalít vroucí vodou pár plátků oloupaného čerstvého zázvoru a popíjet ho pak lehce přislazený medem je zaručeným lékem na prochladnutí. Zázvor můžete přidat také do pečeného čaje. Ale opatrně s ním, i malý kousek dodá příjemnou, lehkou palčivost. Tak to s ním nepřežeňte.
Oblíbené jsou i zázvorové limonády, ať už fermentované, které známe od Angličanů pod pojmem ginger beer, nebo ty na bázi zázvorového sirupu.
Připravte zázvorovou limonádu podle videoreceptu
Zázvorový shot pro nakopnutí imunity
V období chřipek a viróz nenechávejte nic náhodě. Kopněte tam denně malého panáka zázvoru s citronem a bacily se vám obloukem vyhnou.
Ke čtyřem lžícím strouhaného čerstvého zázvoru přidejte oloupaný nakrájený citron, lžičku kurkumy, lžičku medu, špetku kajenského pepře a velký panák vody. Vše rozmixujte a přeceďte přes jemné sítko.
Hotový „elixír“ uchovávejte v lednici a pamatujte, všeho s mírou. U zázvoru to platí dvojnásob. Doporučená denní dávka jsou 4 g čerstvého zázvoru, takže s rozumem. Více než toho malého panáka si nedávejte. Raději svou imunitu podpořte zdravým životním stylem a přidejte třeba fermentovanou zeleninu.
Zdroj: www.thatsitfruit.com, redakce