Pokud se vyhýbáte slunci, trpíte alergií na mléko nebo dodržujete přísnou veganskou dietu, může vám hrozit nedostatek vitaminu D. Lidské tělo si jej bere především ze sluníčka a také se vyskytuje přirozeně v několika potravinách. Výzkumy stále častěji odhalují, že jeho nedostatek je pro naše zdraví fatální. Podívejte se, jaká je důležitost vitaminu D a také jak ho doplňovat.
Doplňujte vitamin D správně. Jeho nedostatek má na zdraví fatální dopady
Vitamin D se tvoří ve chvíli, kdy na naši pokožku dopadne sluneční záření, proto se mu přezdívá sluneční vitamin. Pro naše zdraví je zásadní, protože pomáhá tělu správně využívat vápník ze stravy. Napomáhá tak kostem získat sílu. Umí však i další zázraky.
Tradičně je nedostatek vitaminu D spojován s křivicí, onemocněním, při kterém kostní tkáň nemineralizuje správně. To vede k měkkým kostem a deformacím celé kostry. Výzkumy však stále častěji odhalují další důležitost vitaminu D.
Příznaky a zdravotní rizika nedostatku vitaminu D
I pokud nemáte žádné příznaky, můžete mít málo vitaminu D. Lidé však při jeho nedostatku často trpí bolestí kostí a svalovou slabostí. U mnohých jsou příznaky však velmi nenápadné. Studie ukazují, že pouze příjem vitaminu z potravin, je v mnoha případech nedostatečný.
Nízkou hladinu vitaminu D v krvi výzkum spojuje s následujícím:
- ůmrtí na kardiovaskulární onemocnění
- kognitivní poruchy u dospělých (demence)
- těžké astma u dětí
- rakovina
- imunitní funkce
- slabé kosti
Kdo je nejvíce ohrožen
Vegani
Ohroženi jsou ti, kteří dodržují přísnou veganskou stravu, neboť většina přírodních zdrojů vitaminu D je živočišného původu, a to včetně ryb, rybích olejů, vaječných žloutků, mléka a hovězích jater.
Lidé bez sluníčka
Také byste čas od času měli svou kůži vystavit slunečním paprskům. Může to být problém, pokud žijete v severních zeměpisných šířkách, nosíte dlouhé róby nebo pokrývky hlavy z náboženských důvodů nebo máte od rána do večera sedavé zaměstnání. Během zimy je pak nedostatek vitaminu D častější, protože je k dispozici méně slunečního záření.
Tmavý pigment kůže
Výzkum překvapivě poukazuje, že hlídat hladinu vitaminu D by si měli i lidé s tmavším pigmentem kůže. Pigment melanin totiž snižuje schopnost pokožky vytvářet vitamin D na sluníčku. Některé studie ukazují, že starší lidé s tmavší pletí jsou vystaveni vysokému riziku nedostatku tohoto vitaminu.
Obézní lidé
Ohroženi jsou obézní lidé, protože vitamin D je extrahován z krve tukovými buňkami, čímž se mění jeho uvolňování do oběhu. Obézní lidé proto mají často nízkou hladinu vitaminu D v krvi.
Malá miminka
V případě malých dětí se doposud vedou rozsáhlé studie, které se zaměřují na nedostatek vitaminu D. U dětí i dospělých velmi záleží, kde žijí. Ve slunných částech země s přísunem čerstvých ryb je riziko nedostatku nižší. V České republice by každé novorozené dítě mělo dle lékařských doporučení doplňovat vitamin D prostřednictvím olejových kapiček. Tak se docílí zdravý vývoj.
Jak získat větší hladinu vitaminu D
Pravděpodobně se potřeba vitaminu liší v závislosti na věku a zdravotních podmínkách. Všeobecně se doporučují doplňky stravy i dospělým lidem. V lékárně je vitamin D běžně k dostání a to v podobě kapslí či kapiček pro děti. Další důležitým zdrojem jsou konkrétní potraviny, které bychom měli zařadit do běžné stravy. Jen málo potravin je však přirozeně bohatých na vitamin D.
Nejlepší zdroje vitaminu D v potravinách:
- maso z tučných ryb
- olej z rybích jater
- vaječný žloutek
- sýr
- hovězí játra
Mnoho potravin a doplňků stravy je obohaceno o vitamin D. Jedná se o mléčné výrobky a cereálie, olej z tresčích jater, lososa, mečouna, tuňáka, pomerančový džus. Najdete ho také v rostlinném mléku obohaceném o vitamin D a v sardinkách.
Zdroj: webmd, harvard, pediatriepropraxi
Připravte si zdravou tuňákovou pomazánku s vejci podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE
redaktorka FTV Prima