Rande v kavárně má svá pravidla. Nepřijatelné je mléko a odtažený malíček od šálku

Popíjení kávy se stalo pro většinu populace zajetým rituálem, o kterém ani moc nepřemýšlí. Někdo má rád kávu bez mléka, jiní si rádi dopřejí navíc i sladkou příchuť. Ale dokonce i pití kávy má svá pravidla. Eva Filipová, autorka knih o etiketě a odbornice na společenská pravidla píše o etiketě pozvání muže či ženy na kávu a poradí, jak se vyhnout společenskému faux pas.

Pokud se chcete dobře připravit na pozvání, na kterém vám opravdu záleží, je dobré si ujasnit pár základních pravidel. Dřívější společenské bariéry, kdy bylo pozvání na kávu výhradně doménou mužů, už jsou dávno překonány a v dnešní moderní době může první krok samozřejmě učinit i žena. Pracovní schůzky ženy navrhují zcela běžně.

Mnoho mužů dokonce preferuje první pozvání od ženy, neboť se nemusí obávat odmítnutí. Dámy by se proto rozhodně neměly bát vzít situaci pevně do svých rukou.

Schůzka v kavárně

„Pokud se k pozvání nakonec odhodlá žena, rozhodně to neznamená vybočení z pravidel etikety. Dáme-li si schůzku přímo v kavárně, může to často znamenat, že jeden z dvojice už sedí u stolu. Jestliže ke stolu zasedne první muž, při příchodu ženy vždy povstane a pomůže ženě s odložením kabátu a přisunutím židle ke stolu,“ říká Eva Filipová, která vštěpuje zásady společenského chování i čtenářům svých knih o etiketě.

Jak vybrat správné oblečení k šálku kávy

Při volbě správného oblečení se řiďte podle prostředí, času a v jaký den má ke schůzce dojít. Oblečení se bude lišit podle toho, zda plánujete schůzku večer, odpoledne nebo dokonce o víkendu. Proto je běžné, že oblečení, které si na sebe vezmeme na kávu, je neformálního rázu a může mít celou řadu podob. Nepochybně by ale mělo mít punc určité elegance. Můžeme jít také ve stylu „as you are“, což znamená, že volíme outfit, ve kterém jsme přišli ráno například do kanceláře. O víkendu vybíráme oblečení spíše uvolněnějšího rázu, tzn. casual. Čemu bychom se ale rozhodně měli vyvarovat, je jakékoliv oblečení teplákového typu. Zapomeňte proto na mikinu s kapucí nebo vytahané tepláky. Vsaďte naopak třeba na sportovně elegantní styl.

Zvyklosti tohoto typu přitom rozhodně nepatří k přežitkům, ale k elementárním zásadám slušného chování, na které bychom ani v dnešní době neměli zapomínat.

Mléko v kávě se odpoledne nepije

Pro mnohé může být velkým překvapením, že existuje i pravidlo na mléko v kávě. Odpolední káva by se podle etiky měla pít vždy bez mléka. Zatímco například cappuccino se perfektně hodí ke snídani nebo v dopoledních hodinách, odpoledne se stává přijatelným již pouze espresso. Samozřejmostí je také vyhnout se kávě v papírovém kelímku.

„Za největší prohřešek při samotném pití kávy je považováno olíznutí lžičky,“ podotýká odbornice na společenská pravidla Eva Filipová a dodává: „Lžička se zkrátka neolizuje, a i ti nejčistotnější z nás se musí smířit s tím, že se špinavá pokládá na podšálek.“

Pozor na lžičku

Velkým problémem je podle etikety pít kávu společně se lžičkou v šálku. V případě, že kávu nepijeme u stolu, ale například v křesle, platí, že držíme hrneček společně s podšálkem v dlani a při držení šálku zásadně neodtahujeme malíček. Takové gesto totiž může být často chápáno jako parodie na dobré chování.

Zdroj: www.kavalor.cz; foto: iStock, se svolením www.kavalor.cz

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty