Existuje jedna věc, kterou byste vždy měli mít v mrazáku aneb naučte se, jak připravit zbytkový vývar

V profesionálních restauračních provozech je to samozřejmost. V podstatě nepřetržitě tam stojí na plotně obří hrnec a v něm pomalu probublává vývar. Při přípravě zeleniny i masa kuchaři shromažďují všechny odřezky, slupky i kosti a z nich připravují bahodárnou tekutinu, která dá chuť omáčkám, rizotu a dalším jídlům.

V domácích podmínkách toto není úplně praktické, ne každý den potřebujeme vývar k vaření. Existuje ale způsob, jak využít zbytky, které se nám v kuchyni hromadí. Dejte do mrazáku dva velké zipové sáčky nebo uzavíratelné krabice. Do jedné sbírejte zbytky zeleniny, do druhé odřezky z masa a kosti. Jakmile budete potřebovat vývar, můžete vzít pouze zeleninový základ nebo nakombinovat zeleninu s masem, zalít vodou a pár hodin pomalu vařit. Získáte tak vlastně zadarmo výtečný vývar, který je stokrát lepší a zdravější než jakákoli bujónová kostka.

Co se hodí do vývaru

Před přípravou zeleninu nejprve důkladně omyjte, poté můžete odkrojky dát rovnou do mrazáku.

ZELENINA: Odkrojky a slupky z mrkve, petržele, pastináku, slupky z cibule (nepoužívejte tu úplně vrchní, ale můžete vyvařit i hnědé lesklé slupky, jen jich nedávejte do vývaru moc, mohl by být hořký), zbytky z řapíkatého celeru, stonky z bylinek, hlavně z petržele, nožičky z hub (hlíva, žampiony), odřezky z paprik, stonky z kadeřávku, mangoldu, zelená část pórku, skrojky rajčat...

Nepoužívejte: růžičkovou kapustu, květák, zelí, brokolici, tuřín, bramborové slupky. Tyto druhy zeleniny mají při dlouhém vaření tendenci hořknout.

MASO: Odřezky masa (drůbeží, vepřové, hovězí), kosti (můžete použít i obrané kosti z pečeného kuřete), kůže ze slaniny (dodá skvělou uzenou příchuť), kůrky z tvrdých sýrů typu parmazán

Nepoužívejte: do vývaru se nehodí žádné maso, které už není v dobré kondici. Zmražení a vaření ve vývaru jeho kvalitu nevylepší :).

Jak uvařit vývar ze zbytků

Pokud potřebujete zeleninový vvýar, přendejte zmražené zbytky do hrnce, zalijte je studenou vodou, přidejte bobkový list, celý pepř, nové koření, trochu soli a vše přiveďte k varu. Na nízkém plameni pod přivřenou pokličkou táhněte vývar hodinu. Poté ho slijte přes jemné síto a používejte do omáček, pod dušená jídla do rýžových pokrmů a podobně.

Vývar z masa a kostí můžete vylepšit tím, že masové zbytky dáte nejprve předpéct do vyhřáté trouby na 200 stupňů asi na 30 minut. Poté vše přendejte do hrnce, nezapomeňte ani na výpečky na dně pekáče! Zalijte studenou vodou, přidejte koření a případně i kořenovou zeleninu. Přiveďte k varu a pomalu táhněte 2–3 hodiny. Poté přeceďte a používejte na polévky nebo do guláše a na omáčky.

Hotové vývary můžete také zmrazit na později a mít je tak vždy po ruce. Ideálně je naporcujte po 0,5–0,75 litru do menších zipových sáčků, nezapomeňte je popsat lihovým fixem (druh vývaru, datum) a zamrazte.

Zdroj: autorský text

Do dobrého vývaru stačí zavařit játrové knedlíčky a máte plnohodnotnou polévku. Připravte je podle návodného videoreceptu

Kompletní recept najdete ZDE

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty