Suroviny
- vepřová krkovice 1 kg
- cibule 750 g (4 velké)
- sádlo 3 lžíce
- bílá paprika (velká, lze i jiná barva) 2 ks
- rajčata (velká) 3 ks
- mletá sladká paprika 2 lžíce
- sůl
- pepř (čerstvě namletý)
- voda 300 ml
Postup přípravy
- V nádobě přístroje či hrnci rozpalte sádlo a začněte na něm opékat najemno nakrájenou cibuli. I zde, stejně jako u českého guláše, platí, že nejlepší barvu i sílu chuti omáčky dělá právě smažení cibule, nebojte se ji tedy opéci hodně dozlatova. Až začne cibule chytat správnou barvu, přidejte na kostky nakrájené maso a na menší kostičky nakrájenou čerstvou papriku. Opečte tak, aby se maso ze všech stran zatáhlo.
- Poté přidejte na kostičky nakrájená rajčata. Osolte a opepřete dle chuti a zasypte červenou paprikou. Naposledy promíchejte, aby se směs obalila, a zalijte vodou. Maso by nemělo ve vodě příliš plavat, protože perkelt se správně nezahušťuje (stejně tak Maďaři nezahušťují ani guláš, ale pod tímto názvem u nich čekejte spíše polévku než guláš v tom smyslu, jak jej připravujeme my). K doladění chuti a barvy můžete přidat ještě malou plechovku rajského protlaku, ale není to potřeba, zvláště máte‑li pěkná zralá rajčata.
- Přiklopte poklicí a zapněte přístroj na stupeň low. Vařte asi 7 hodin do změknutí masa. Perkelt se ve své domovině nezahušťuje, ale pokud by na vás byla omáčka příliš řídká, samozřejmě tak učinit můžete. Dobře to jde i svým vlastním obsahem – tak, že část zeleniny rozmixujete a do perkeltu zase vrátíte.
- Jako příloha se v Maďarsku, odkud toto jídlo pochází, obvykle podává těstovina zvaná tarhoňa, případně se dělají i špecle a nočky anebo se perkelt servíruje ve vydlabaném chlebu.
Loudavé vaření: Vepřový perkelt s tarhoňou z pomalého hrnce Zdroj: Loudavé vaření 2: Nové recepty pro pomalý hrnec