Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

VIDEO: Zdravé skladování jídla v chladničce v 10 krocích

Chladnička potraviny uchová déle čerstvé a prodlouží jejich trvanlivost, ovšem jen když je do ní ukládáme s rozumem. Seznamte se s pár jednoduchými tipy, jak správně skladovat jídlo, aby nedocházelo k jeho nežádoucím změnám. Nejenže tak ušetříte, zároveň se vyhnete možným zdravotním komplikacím.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V chladničce by nemělo dojít k působení vlhkosti, světla, vzduchu, bakterií, plísní či kvasinek na skladované potraviny, ani k mechanickému poškození jejich obalů. 

1. Nepřeplňujte. Potraviny v chladničce rozmísťujte rovnoměrně po celé ploše, aby mezi nimi zůstal dostatek místa a mohl volně proudit studený vzduch.

2. Nemyté ovoce a zeleninu skladujte ve spodních boxech. Dolů patří i potraviny jako konzervy, kompoty, čerstvé maso (v uzavřené nádobě), které se chystáme zpracovat.

Potraviny před vložením do lednice neomývejte a nechte mezi nimi dostatečný prostor Foto: Thinkstock

3. Sýry, jogurty, pomazánky vkládejte do výše očí, aby byly hned po ruce.

4. V horních policích uchovávejte hlavně uvařené potraviny a moučníky.

5. Do přihrádek ve dveřích lednice patří nápoje, alkohol a konzervy, případně kečupy a dresinky.

6. Otvírejte chladničku na co nejkratší dobu.

7. Nepřerušujte chladicí řetězec – chlazené a mražené potraviny nakupujte až na závěr nákupu a doma je ihned vložte do chladničky/mrazničky.

8. Nevkládejte do chladničky horké pokrmy!

9. Neuchovávejte v chladničce společně syrové potraviny s potravinami kulinárně upravenými. Nenechte např. odkapávat šťávu ze syrového masa na hotové pokrmy.

10. Nekonzumujte chlazené snadno zkazitelné potraviny, které byly ponechány mimo chladničku při teplotě nad 25 °C po dobu delší než 4 hodiny.

Správné skladování potravin v ledničce zabraňuje jejich zbytečnému plýtvání. Na ilustračním obrázku je zobrazena chladnička s oddělenou mrazničkou se zásuvkami ve spodní části

Správné skladování potravin v ledničce zabraňuje jejich zbytečnému plýtvání Foto: Fotor

Autor: Zuzana Schneidewind; Zdroj: Zachraň jídlo

Související témata: Chladnička
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama