Všechny jsou zdravé a všechny jsou to kysané mléčné výrobky, které bychom si měli často dopřávat. To je bez diskuze. Ale jaký je mezi nimi rozdíl?
Skyr, jogurt, kyška a další. V létě je oceníte pro chuť i zdravé účinky!
Především, všechny obsahují probiotické kultury, které posílí střevní mikroflóru. Na to bychom neměli zapomínat ani v létě! V horkém období si můžeme při ochutnávání zahraničních dobrot zadělat na potíže s průjmem. Zmírnit rizika pomohou právě probiotika, která představují přirozenou formu obrany před patogenními organismy. Jejich užívání ocení také ženy trpící na záněty močových cest a dalšími ženskými obtížemi, které jsou spojené s létem a koupáním.
Takže si na svůj letní jídelníček rozhodně naordinujte pravidelnou dávků jogurtů, zákysů nebo podmáslí… Stačí si jen vybrat.
Severský drsňák skyr
Pronikl už i do našich supermarketů a našel si fanouškovskou základnu. Nechutná možná každému, ale když se do tohoto severského drsňáka jednou zamilujete, bude to pevné pouto! Skyr je mléčný výrobek, který se svými nutričními hodnotami i konzistencí asi nejvíce podobá řeckému jogurtu. U skyrů se jedná o tradiční směs mikroorganismů smetanové a probiotické kultury, která vychází z tradičních typů mikroorganismů historicky používaných při výrobě skyru na Islandu. Vyrábí se z odstředěného mléka, tedy z mléka, z něhož byla odstraněna smetana. Na rozdíl od klasického jogurtu výroba skyru vyžaduje tří až čtyřnásobné množství mléka! Má trochu drsnější chuť, ale ta je na něm právě tak báječná a neopakovatelná.
Řecký husťák straggisto
Řecký jogurt s ořechy a medem, to je letní dezert, ze kterého nemusíte mít těžkou hlavu ani břicho! I když, pojďme si říci, že to, čemu my říkáme “řecký jogurt”, je známo v Řecku pod názvem straggisto. Pravé řecké straggisto se skládá z ovčího mléka obsahujícího 6,5 procenta tuku a nejsou v něm žádné přísady, je jemně kyselý a velmi hustý.
Také je dvakrát tak drahý než normální jogurt a dvakrát až třikrát tak tučný! Nicméně, je nesmírně zdravý, protože obsahuje totiž více živin než klasický jogurt. Jestli ale držíte dietu, pak s jeho konzumací buďte opatrní.
Perlivý flamendr kefír
Kefír a kefírové mléko jsou našinci dobře známé kvašené nápoje, které vznikají z mléka a kefírových zrn. Právě kefírová zrna obsahují mléčné bakterie a kvasinky, které žijí ve vzájemné symbióze a dělají dobře i nám. Během prokysávání kefíru dochází v malé míře k alkoholovému kvašení a tvorbě vitaminu B. Kefír trochu pění a perlí, což je přítomností oxidu uhličitého. Kefír je svěží a pikantní, má lehce nahořklou chuť. Působí příznivě na trávení, podporuje chuť k jídlu a je lehce stravitelný. Zkuste se po něm poohlédnout u farmářů, protože domácí kefír mívá oproti kefíru kupovanému v obchodě zhruba desetkrát více probiotických organismů.
Výživné a jemné podmáslí
Víte, že podmáslí byla dříve průzračná tekutina, víceméně bez výrazné chuti a bez zápachu? Dnes už chutná a vypadá jinak, máme jiné chuťové preference a tak se podmáslí upravuje, aby nám šmakovalo. Jinak je to dobrota, která zbude při výrobě másla. Proto obsahuje přirozeně nižší množství tuku, ale zachovává si mnohé výživné a chuťové látky. Pro kysání se obvykle přidává mléko nebo smetana a máme tu podmáslí, které by sice naše prababička nepoznala, ale současný člověk ho s chutí vypije.
Ranní parťák zákys
Zákys, nebo chcete- li “kyška”, vzniká kysáním mléka a smetanové kultury. Je tekutý a výborný třeba na zalití vloček k snídani. Už proto, že obsahuje bakterie střevního původu Bifidobacterium a Lactobacillu , které mají kromě tradičních výživových účinků ještě příznivé účinky na zdraví. Aby se však váš zákys mohl chlubit přívlastkem “produkt s bifidokulturami“, musí obsahovat minimálně deset milionů bifidobakterií v jednom gramu!
Autor: Kamila Ulčová