Med je výrazným zdrojem energie, obsahuje vitamíny a minerály, pomáhá proti různým nemocem. Pro svou sladkou a lahodnou chuť bývá velmi oblíben a to nejen mezi dětmi. Existuje více druhů medu, ale víte z čeho je ten lesní? Možná se budete divit.
Med chutná, pomáhá a uzdravuje
Jak vzniká med?
Včely nejprve nasbírají nektar do svého medového váčku, pak ho obohatí látkami vlastního těla a pozmění ve svém trávicím ústrojí. Nakonec ho uskladní do připravených plástů v úlu, kde med dozrává. Posléze včelař plásty vymění a med je na světě.
Druhy medu
Květový med – jak samotný název napovídá, tento med je z nektaru květů. Jedná se většinou o první várku medu z rostlin kvetoucích na jaře. Je lehce stravitelný a většinou světlé barvy. Nevýhodou je, že rychle krystalizuje. Květové medy mohou být jednodruhové jako třeba med lipový, akátový, řepkový a slunečnicový, nebo vícedruhové, které jsou ze směsi různých rostlin. Každý z těchto jednodruhových medů má trochu jiné vlastnosti. Med je jednodruhový díky tomu, že rostliny kvetou v různou dobu a že někteří včelaři dokonce kvůli právě kvetoucím rostlinám a stromům stěhují svá včelstva.
Lesní med – říká se mu také medovicový med. Pochází totiž z medovice, kterou produkují nejčastěji mšice živící se šťávami ze stromů. Včely medovici odeberou a zpracují v med. Lesní med se vyznačuje tmavší barvou a výraznou kořeněnou chutí. Oproti medu květovému obsahuje větší množství minerálních látek a stopových prvků důležitých pro lidský organismus. Obsahuje taktéž větší množství baktericidních látek. Navzdory svému původu má velmi lahodnou chuť a vůni, a proto bývá velmi oblíben. Dobrou zprávou je, že vydrží dlouho v tekutém stavu.
Smíšený med – je květového i medovicového původu, aniž by jeden typ výrazně převyšoval druhý. Je tmavší barvy než med květový a krystalizuje pomaleji.
Plástečkový med – říká se mu také panenský med, je to med uložený v panenském plástu, není nikterak upraven včelařem a dá se konzumovat i s plástem.
Pastovaný med – i s tímto pojmem se můžeme v souvislosti s medem setkat. Pastování je vlastně řízení přirozeného procesu krystalizace medu. Krystalizace je zárukou pravosti medu, nevýhodou ale je, že se pak špatně spotřebovává. Díky pastování vznikne medová pasta, která se dobře roztírá například na pečivo a nestéká dolů. Pastovaný med má výbornou chuť a pochází většinou z květového medu.
Ochutnejte řecký jogurt s medem a ořechy Foto: Thinkstock
Med patří do kuchyně
Med se uplatní i v kuchyni. Dá se jím skvěle nahradit rafinovaný bílý řepný cukr. Díky své odolnosti k vysokým teplotám se hodí i na pečení. Můžeme ho použít do cukroví (například do perníčků), různých koláčů nebo sušenek. Dobře chutná i na některých druzích masa, které ke konci vaření medem potřeme. Maso se dá medem podlít i během restování. Smícháte-li med s hořčicí, získáte chutný dresink na salát. Chcete-li si připravit chutnou snídani, smíchejte med s vlašskými nebo lískovými ořechy nebo si přidejte med do jogurtu či do ovesné kaše s ovocem. Delikatesou nebo hezkým dárkem jsou také různé ořechy naložené v medu, například pistácie nebo kešu a para ořechy. Klasikou je čaj slazený medem, ale medem se dá sladit i káva.
Med léčí
Med je především výrazným zdrojem energie, jste-li vyčerpaní, nakopne vás už jen pouhá jedna lžička medu. Med by do svého jídelníčku měli zařazovat těžce pracující lidé a v omezené míře se doporučuje i sportovcům. Med má také antiseptické a tišící účinky. Společně s čajem nebo teplým mlékem uklidní rozbolavěný krk při chřipce. Nemůžete-li večer spát, dejte si před spaním teplé mléko s trochou medu, med má totiž také zklidňující účinky.
Pilný jako včelka?
Včela není žádný lenoch, na jeden kilogram medu musí obletět až milion květů. Tak už víte, jak vzniklo známé úsloví.
Autor: Dana Špatenková