reklama

zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

reklama

Ptačinec žabinec
Ptačinec žabinec

Žabinec patří na talíř

Zavádějící pojmenování, rozpínavost na zeleninových záhonech, ale také vitamíny a křupavé lístky. Poznejte další plevel, na kterém si můžete pochutnat.
klaram , Vydáno: 06.05.2014

reklama

Lidovým názvem žabinec se obvykle označuje vodní rostlina botaniky nazývaná okřehek. Jeho sezona je v létě, kdy pokrývá hladiny přehnojených rybníků. Ten nemá v kuchyni co dělat.

Vědecký název žabinec kupodivu patří plevelu, který většinou končí na kompostech. Často jej provázíme dokonce nelichotivými jmény, a to pro jeho bujný růst. Žabinec je jeden z několika druhů ptačince, někdy je též nazývaný ptačinec prostřední.

Ptačinec žabinec 2

Ještě trocha botaniky

Název ptačinec žabinec dostala tato rostlina nejspíš od Jana Svatopluka Presla, nejslavnějšího tvůrce českého biologického názvosloví a autora knihy Wšeobecný rostlinopis. Latinské označení byliny je Stellaria, což odkazuje ke tvaru květu. Je tvořen pěti korunními plátky, které jsou tak hluboce proříznuty, že vypadají, jakoby jich bylo deset. To je také jeden z důležitých poznávacích znaků, jímž se ptačinec žabinec odlišuje od svých dvojníků. Je to populární rostlina, takže jich nemá málo.

Převtělování plevelů

Všechny plevelnaté rostliny mají velikou schopnost přizpůsobovat se různým stanovištím. To mívá za následek velkou variabilitu jejich tvarů. Ptačinec žabinec si můžete poměrně snadno splést s rozrazilem břečťanolistým nebo perským. Oba dva teď bujně raší na podobných místech. Pokud nebudete chtít zkoumat tvar listů a další znaky stačí se podívat na květy. Rozrazily jsou modré a jejich květy čtyřčetné. Nebezpečné nejsou; z některých jiných druhů se používají květy na dekoraci jídel. Podobné květy jako žabinec, ale naopak hubené a tenké listy, má naopak rožec rolní, jehož chuť za nic nestojí; je tuhý. Uškodit také nemůže. Nejpodlejším dvojníkem je drchnička rolní, kterou poznáte podle jemných pětičetných oranžových kvítků. Na chuť je nedobrá.

Ptačinec žabinec 2

Trhejte ho bez rozpaků

Velmi jednoznačným poznávacím znakem ptačince žabince je „elastické jádro“ jeho stonků. Při trhání máte pocit, jakoby rostlina byla přivázána k zemi gumičkou. Rostliny, které hodláte sklízet, si dobře vybírejte. Ptačinec na suchých místech je tuhý, v přílišném vlhku odspodu žloutne a hnědne. Nejlepší exempláře získáte na zastíněných dobře vyhnojených místech. Lodyhy tam jsou vyčouhlé a křehoučké jako ze skleníku. Tuto rostlinu můžete doslova rvát. Není třeba se ohlížet na trvale udržitelný rozvoj a klidně můžete otrhat všechno, co se vám bude líbit. Je to plevel, který se na své místo lehce vrátí.

Ptačinec žabinec 3Místo salátu nebo do salátu

Ptačinec žabinec má jemnou chuť a je příjemně křupavý. To ho předurčuje k tomu, aby se přimíchal do libovolného zeleninového salátu. Můžete jej kombinovat se všemi listovými saláty, se strouhanou mrkví, s jarními ředkvičkami, s paprikou, okurkami. Je dobrý zejména pod zálivkami francouzského typu, protože majonézové nebo smetanové zálivky jsou na něj příliš těžké. Milovníci přírodního býlí jej mohou klidně kombinovat s listy pampelišky, šťovíku a čekanky.

Autor: Jana Vlková; www.kytkykjidlu.blogspot.cz

Sedmikrásky na talíři

Sedmikráskou si ozdobíte talíř po celé léto

reklama

reklama

Přečtěte si také