Chladné dny se snažíme zpříjemnit, jak jen to jde. Jednou z osvědčených berliček je lahodný horký nápoj, u kterého se můžeme přesvědčovat, že na té zimě přece jen něco je. Jestli vás už nebaví obvyklý kyblík latté nebo šípkový čaj, zkuste některý z neobvyklých horkých nápojů, které bodují ve světě!
6 skvělých horkých nápojů, které zahřívají před zimou ve světě. Naučte se je také!
Glögg
Tenhle severský svařák musíte ochutnat. Připomíná ten náš, jen je dovedený k dokonalosti! Aby ne, Skandinávie, odkud glögg pochází, je plná odborníků na horké nápoje proti zimě a chladu. Pije se po celém severu Evropy v mnoha variantách a všichni tvrdí, že ta jejich je nejlepší. Je alkoholický, ale sladký i kořeněný, takže pozor na něj, ať se rychle “nezglöggujete”! Potřebujte na něj 1 láhev kvalitního červeného vína, 1 dl vodky, 4 hřebíčky, 2 ks skořice, ½ lžičky semen kardamomu, hrst hrozinek a menší hrst oloupaných mandlí. Vše vložte do hrnce a svařte. Nejlépe chutná ve svetru s norským vzorem!
Anglický čaj o páté
Odpolední pití čaje patří již po několik staletí k britskému životnímu stylu. Čaj o páté se zkrátka stal jedním z charakteristických znaků Velké Británie. Pije se velice obřadně a má to spoustu pravidel, kterými se v podzimním čase můžete pobavit. Vyberte kvalitní černý čaj a pěkný čajový servis, nejlépe porcelánový se šálky, podšálky, lžičkami, sítky a kleštičkami. Před pitím je vždy třeba vytáhnout čajový sáček, který patří na vedlejší talířek. S čajem je vždy servírováno pouze mléko, nikoli smetana, a to z toho důvodu, že šlehačka je příliš těžká a zamaskovala by chuť samotného čaje. Svůj čaj si můžete vychutnat i s citronem, který ovšem musí být správně nakrájený na plátky. Nikdy nepřidávejte do čaje citron s mlékem, kyselina citronová by totiž mohla způsobit, že se mléko v čaji srazí. K čaji neodmyslitelně patří čajové sušenky nebo malé dortíky a okurkové sendviče.
Turecký čaj
Čaj je v zimě sázka na jistotu, ale zkuste si ho pro jednou udělat jako Turci, kteří patří mezi největší pijáky čaje vůbec. Turecký čaj se servíruje v malinkých skleničkách, něco na způsob “čajových panáků”. To proto, že turecký čaj je šíleně silný a sladký, takže v malém množství ideální. Připravte si velmi, velmi silný černý čaj a na každý šáleček počítejte s minimálně třemi kostkami cukru, abyste si nápoj řádně přesladili.
Indická masala
Další čaj, ale po indicku. Možná byste v něm ale čaj ani nepoznali, připomíná spíše kořeněné kakao. Většina Indů ho popíjí všude na ulicích z kalíšků z nevypálené keramiky, které vy mít nemusíte, ale alespoň použijte keramický hrníček. Hlavní ingrediencí je jako u všech indických jídel koření. V masale nesmíte zapomenout na na kardamom, zázvor, hřebíček nebo skořici. Někdy je dostanete v obchodech přímo jako masala mix nebo směs na indický chai. Pak už stačí všechno přidat do hrnce s vodou a mlékem v pomněru 1:1, cukrem a černým indickým čajem.
Maté
Kolébkou maté je Jižní Amerika, kde je sice o sychravý evropský podzim nouze, ale ve vysoko položených náhorních plošinách o chladném počasí vědí své. Maté se připravuje z lístku stromu cesmíny paraguayské a je skvělé především pro své povzbuzující účinky. Málokdo ale ví, že obsahuje taky značné množství vitamínů a antioxidantů. Popíjet byste ho měli brčkem vybaveným spodním sítkem z vydlabané tykve, která nese název kalabasa.
Pokud zrovna nemáte cestu do Argentiny nebo jiné jihoamerické země, zavítejte jej ochutnat do čajovny nebo si ho uvařte sami doma. Je to snadné. Nasypete 2–3 lžíce maté do konvice a zalijete malým množstvím studené vody tak, aby se vytvořila "řídká kaše". Je to proto, aby se vysokou teplotou nezničila chuť a obsah. Potom uvařte cca 250–300 ml vody, nechte ji odstát na cca 80 °C, a zalijte připravené maté. Louhujte asi 5 min. Můžete dochutit cukrem nebo medem.
Vietnamská káva
Kávu si s Vietnamem příliš nespojujeme, ale vězte, že se tam můžete setkat s jednou z nejlepších káv na světě. Zkuste si ji zkusit udělat po vietnamsku! Místní ji podávají v nápadité kombinaci se sladkým kondenzovaným mlékem nalitým na dno sklenic. Do mléka se pak překape káva z pressovače. Konzistence musí být výrazně hustší než je klasické presso, tak aby vám v kávě trochu stále lžička. Protože je nápoj až příliš sladký a hustý, podávejte ho se skleničku vody nebo slabého zeleného čaje.
Připravila: Kamila Ulčová
redaktorka FTV Prima