zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat

Recepty se zázračnými chia semínky

10 receptů se zázračnými chia semínky
Autor: Thinkstock 10 receptů se zázračnými chia semínky
Chia semínka jsou aktuálním hitem ve zdravé výživě. Drobná semínka pocházejí z Jižní Ameriky, jsou to vlastně semena šalvěje hispánské. A proč jsou právě chia semínka tak významnou superpotravinou?
24. 02. 2016

Chia semínka jsou především velmi silným antioxidantem. Dále jsou zdrojem bílkovin, minerálních látek (především hořčíku, ale i vápníku a železa) a velkého množství vlákniny.

Mají protizánětlivé účinky, blahodárně působí na srdce a cévy, zlepšují hojivost ran, a působí dokonce jako prevence vzniku Alzheimerovy choroby. Snižují hladinu „zlého“ trans-cholesterolu a díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin udržují správnou hladinu „hodného“ prospěšného cholesterolu, který se z těchto mastných kyselin syntetizuje. Chia semínka obsahují až desetinásobně větší množstí omega-3 mastných kyselin než losos. Chia semínka jsou vhodná i pro diabetiky, snižují totiž hladinu cukru v krvi.

Nemají žádnou specifickou chuť, proto je můžete rozmixovat do nápojů a koktejlů, přidat do jogurtů, müsli, pečiva (to je téma samo pro sebe, protože nejen obohacují nutričně, ale díky zvýšeným hydrofilním vlastnostem zvyšují vláčnost a trvanlivost pečiva), salátů, pomazánek, slaných i sladkých pokrmů. V podstatě kamkoli vás napadne, protože výslednou chuť neovlivní.

Pokud chcete zařadit chia semínka do svého jídelníčku, máme pro vás spoustu receptů na vyzkoušení: