Bramborové knedlíky plněné uzeným masem a křenové zelí

Doba přípravy:
Počet porcí: 4
Bramborové knedlíky plněné uzeným masem a křenové zelí Foto:
Bramborové knedlíky plněné uzeným masem a křenové zelí
Foto: Silvie Kolevová / Jídlo jako vášeň

Kdo by nemiloval plněné bramborové knedlíky? A pokud chcete trochu změnu, můžete ze stejného těsta připravit roládu nebo různé druhy taštiček. Dá se s tím i pěkně experimentovat, například s uzeným přibalit do rolády i listy baby špenátu nebo hladkolisté petrželky.

Suroviny
Knedlíky:
brambory (varný typ C) 800 g
vařené uzené maso 300 g
krupice 80 g
vejce 2 ks
sůl 1 lžička
hladká mouka na vál
sádlo 2 lžíce
cibule 1 ks
Zelí:
sádlo 1 lžíce
cibule 1 ks
jablko 1 ks
červené kysané zelí 500 g
čerstvý nebo nakládaný strouhaný křen 1 lžíce
cukr, sůl či ocet podle chuti
Postup
1

Uvařte si předem brambory ve slupce a nechte je úplně vychladnout. Mezitím připravte zelí: v kastrůlku na lžíci sádla zpěňte nadrobno nakrájenou cibuli, přidejte na kostičky nakrájené jablko a chvíli opékejte. Vmíchejte slité a překrájené zelí, jemně strouhaný křen a duste zakryté doměkka. Ochutnejte a dolaďte chuť solí, octem či cukrem.

2

Uzené maso nakrájejte na malé kostičky. Předem si do velkého hrnce dejte vařit osolenou vodu, ať vám pak neřídne bramborové těsto, to by totiž nemělo dlouho stát – knedlíky mají jít do vroucí vody hned po vytvarování.

3

Brambory oloupejte, nastrouhejte najemno nebo prolisujte na vál, vmíchejte do nich mouku, krupici, vajíčka a sůl a rychle spojte v těsto. Dlouho ho nehněťte, to mu nesvědčí. Na vále poprášeném hladkou moukou udělejte z těsta válec, rozdělte ho na 16 dílů a každý z nich rukou stlačte do placičky. Na střed každé placičky dejte hromádku uzeného a vytvořte knedlík. Hotové knedlíky vkládejte do vroucí vody. Když začne voda znovu vřít, lehce je uvolněte ode dna a vařte 10–12 minut.

4

Na sádle opečte jemně nakrájenou cibuli dozlatova. Hotové knedlíky vyberte a propíchejte špejlí, aby z nich vyšla pára. Na talířích je doplňte křenovým zelím a přelijte sádlem s opečenou cibulkou.

Bramborové knedlíky plněné uzeným masem a křenové zelí Foto: Bramborové knedlíky plněné uzeným masem a křenové zelí; foto: Silvie Kolevová / Jídlo jako vášeň

Karolína, domácí kuchařka – JÍDLO JAKO VÁŠEŇ

Karolína Kamberská

Jídlo jako vášeň Foto:

Třetí kniha gastronomické novinářky a televizní kuchařky Karolíny Kamberské navazuje na předchozí velmi úspěšné tituly Karolína, domácí kuchařka a Štěstí z kuchyně i na oblíbený televizní pořad o vaření na TV Prima. Autorka v nové knize s nadsázkou přiznává, že možná jídlu přikládá moc velký význam – ale považuje zkrátka za velmi blahodárné udělat si na jídlo čas a uprostřed stolu zapálit svíčku.

V tomto svém přístupu k jídlu cítí Karolína spřízněnost se Středomořím, proto právě tam hledala inspiraci pro řadu receptů. Kromě toho kniha nabízí nápady, jak pohostit větší společnost přátel či partu malých děti - zkrátka každého, s kým se čtenář chce o svou lásku k jídlu podělit.

Kniha obsahuje jak všechny recepty z nové podzimní řady pořadu Karolína, domácí kuchařka, tak recepty vytvořené pouze pro tuto knihu. Stejně jako u předchozích Karolíniných kuchařek je každý recept doplněn krásnou barevnou fotografií od Silvie Kolevové a také praktickými tipy, díky kterým jídlo snadno uvaří i začínající kuchaři. Čtenáři se opět mohou těšit i na Karolíniny postřehy a vzpomínky, které se vážou k jednotlivým jídlům.

Videa

reklama

reklama