návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

Vaření s dětmi je zábava!

Vaření s dětmi je zábava!
Vaření s dětmi je zábava! Autor: David Turecký a Barbora Hlaváčová
„Nebudu vám lhát, nejdříve jsem měla z vaření s mými dětmi hrůzu! Binec, desetinásobná doba přípravy jídla a vůbec – všechen ten zmatek!“ přiznává v úvodu své první knihy grafička, fotografka a foodblogerka Petra Novotná.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mateřská láska a tolerance nakonec zvítězily nad praktickými obavami a místo očekávané katastrofy se zrodila kuchařka plná hravých jídel, která budou chutnat celé rodině. 

Prý jste se jako malá holka v kuchyni příliš nezdržovala. Co vás inspirovalo k tomu, abyste do malého prostoru mezi lednicí, dřezem a plotnou přizvala nejmladší členy domácnosti?

Moje děti fascinovalo kuchyňské prostředí i ve chvílích, kdy se z něho zrovna nelinula libá vůně. Nejdříve jsem se je snažila trochu ošidit a pořídila jsem jim vlastní „nádobíčko“ a suroviny. Jenže plyšová brokolice zkrátka nenabízejí takové dobrodružství jako opravdové ingredience, takže děti zakrátko přešly k věci. Díky tomu nakonec vznikla i moje první kuchařka – v knihovně jsem totiž nenašla nic, co by mi při vaření s nejmenšími sloužilo jako inspirace a odrazový můstek… Tehdy mě napadlo, jak je zvláštní, že dospělí se neustále vzdělávají o tom, co jíst a proč, ale na děti zapomínají. 

 

Mít v kuchyni dva malé pomocníky musela být ze začátku docela výzva. Co pro vás bylo během příprav kuchařky nejnáročnější?

Spojit práci a děti dohromady. Chtěla jsem, abychom si to všichni užili od začátku až do konce. I když se to může zdát jako sci-fi, nakonec se to povedlo. Já vařila, děti mi pomáhaly, díky čemuž jsem získala lepší představu o tom, co a jak dokážou, a pak samozřejmě ochutnávaly. Měli jsme jednoduchou signalizaci: palec nahoru – recept může být v kuchařce. Palec dolů naopak znamenal, že recept je vyloučený a už ho nikdy nevytáhneme – „smůla, maminko“ (smích).

Všechno začalo blogem kucharinka.cz, jehož prostřednictvím jsem chtěla ukázat, že vaření není tak težké, jak se na první pohled může zdát.

Kde jste při tvorbě knihy čerpala inspiraci? Jsou mezi recepty nějaké rodinné kulinářské poklady?

Hlavním zdrojem inspirace jsou moje děti – snažím se recepty přizpůsobit tak, aby jim chutnaly. Bohužel, když jsem byla malá já, jedly se především věci z pytlíku, takže jsem se pořádně vařit naučila až v dospělosti. I z toho důvodu bych byla ráda, aby moje děti měly jinou výchozí pozici. Přála bych si, aby si samy dokázaly vybrat kvalitní jídlo a po příchodu ze školy automaticky nesahaly po hranolkách v pytlíku.

Vaření s dětmi je zábava 2 Foto:

Co vlastně přivede grafičku k psaní o jídle?

Všechno začalo blogem kucharinka.cz, jehož prostřednictvím jsem chtěla ukázat, že vaření není tak těžké, jak se na první pohled může zdát. Postupně jsem ale zjistila, že vaření pro děti a s dětmi je mnohem zajímavější téma, a tak vznikl projekt natalirek.cz. Psaní foodblogu mě přivedlo k focení jídla a odtud už byl jen krůček ke knize…

Kuchařku jste nejen sama napsala, ale také nafotila. Během tiskovky všichni pěli ódy na vaši všestrannost, existuje vůbec něco, co vám nejde?

Samozřejmě (smích)! Například když vezmu do ruky jehlu a nit, je to fakt tragédie. Kromě toho neumím hrát ping-pong, nesnáším žehlení a dělá mi problém najít si chvíli a relaxovat, ale už na tom začínám pracovat. Třeba nedělní snídaně v posteli patří k odpočinkovým částem týdne. V sobotu večer zadělávám těsto na vafle, ráno vstanu dřív než všichni ostatní a v posteli pak společně snídáme. To jsou ty nejkrásnější chvíle. Nikdo nikam nespěchá, hlavně já ne (smích).

Budou v podobně klidném duchu probíhat i přípravy vánočních svátků?

Samozřejmě! Vánoce miluju a troufám si říct, že se na ně těším víc než děti. Nikam se nehoníme, cukroví dělám už jen takové, které máme opravdu rádi, a nepřeháním to. Místo nespočtu druhů připravíme jen několik kousků, a ty pak společně nazdobíme. Je z toho větší binec, než kdybych to dělala sama, ale taky mnohem větší zábava!

Vaření s dětmi je zábava 3 Foto:

VAŘÍME S DĚTMI PRO DĚTI
 pro maminky a děti od tří do deseti let

Petra Novotná

Kuchařka Vaříme s dětmi pro děti je skvělou inspirací pro všechny maminky, které svým dětem rády vaří originální, chutná a zdravá jídla, a také pro všechny ty, jež rády tráví čas s dětmi v kuchyni a krůček po krůčku je učí, jak zacházet s vařečkou a dalším kuchyňským náčiním. Kuchařka je psaná jak pro maminky, tak pro děti. Tučně jsou vyznačeny postupy pro malé kuchaře, klasickým písmem „pokyny“ pro mámy-kuchařky. Každý recept obsahuje seznam surovin, podrobně popsaný postup i povídání o hlavní surovině daného pokrmu, které můžete vašim dětem v průběhu vaření nebo před ním předčítat.

Vydalo nakladatelství Smart Press, 208 stran, MOC 499 Kč, k dostání se slevou na www.smartpress.cz

O autorce

Petra vystudovala počítačovou grafiku a několik let se touto prací také živila. Její cesta k vaření začala mateřskou dovolenou – nejenže Petra vařit musela, ono ji to navíc začalo i náramně bavit!  Objevovala stále nové suroviny, nová jídla a své výtvory začala fotit. Založila blogy kuchařinka.cz a natalířek.cz, kde vařila a stále vaří právě s dětmi a pro děti. Jednoho dne se přistihla, že vařečka a fotoaparát patří k dvěma nejpoužívanějším věcem jejího dosavadního života, a tak spojila vášeň s praxí a stala se food fotografkou. Kuchařka Vaříme s dětmi pro děti byla vyústěním jejích snah zapojit Lindu a Vojtu do procesu vaření.

Eva Karlasová

Související témata: rozhovor , vaření , petra novotná , vaříme s dětmi , vaříme s dětmi pro děti
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama