zpět

Hledáte inspiraci pro každodenní vaření?

Nechte si zasílat newsletter plný sezónních receptů.
Vložením emailu souhlasím s podmínkami pro zasílání novinek.
zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Vídeňský Tafelspitz v silném vývaru
Autor: Marek Kučera Vídeňský Tafelspitz v silném vývaru

Vídeňský Tafelspitz v silném vývaru

Hodnoceno: 5x
Název výseku masa se stal názvem i celého jídla a to celé se stalo ikonickým pojmem rakouské kuchyně. Bylo slavné i u nás, dnes si na tuhle specialitu málokdy troufneme (anebo si na ni raději zajedeme do Vídně). Zůstala nám spíš chudší verze, vařené hovězí s křenem, a ani ta se dnes v domácnostech i restauracích moc nevidí. Ale není to zas až tak těžké – zkuste si vytvořit tohoto báječného křížence mezi polévkou a dušeným masem doma!
nad 2 hodiny
4–6 porce

reklama

Postup

  1. Nejprve opečte rozpůlenou cibuli řeznou plochou dolů nasucho v pánvi, až bude tmavě hnědá.
  2. Do velkého hrnce dejte asi 3 litry vody, nahrubo nakrájenou zeleninu, pórek, opečenou cibuli a všechno maso a kosti. Uveďte do varu a pak mírným varem vařte 2 a ½ až 3 hodiny, až bude maso úplně měkké. Je-li třeba, přilijte trochu vody případně odstraňte vznikající pěnu. Osolte, ale až po 2 hodinách varu.
  3. Měkké maso vyndejte, vývar přeceďte a udržujte teplý. Je-li třeba, osolte ho.
  4. Maso nakrájejte přes vlákna na plátky a podávejte s trochou horké polévky na hlubokých talířích nebo v miskách. Jako přílohu podávejte opečené brambory, v páře vařenou kořenovou zeleninu, smetanovou omáčku s pažitkou a/nebo křenem či jablečný křen.

PRIMA TIP: Patrně nejslavnější Tafelspitz podává ve Vídni restaurace Plachutta, kde se maso vždy vaří s morkovými kostmi. Kromě uvedených doplňků se jako předkrm podávají nasucho opečené topinky potřené morkem a závěrem šálek čistého bujonu.

Vídeňský Tafelspitz v silném vývaru
Autor: Marek Kučera Vídeňský Tafelspitz v silném vývaru

reklama