Suroviny
- zelené fazolky (tenké čerstvé ) 1 velká hrst
- vejce (velká,pokojové teploty) 2 ks
- brambory (malé pevné, nejlépe nové, uvařené ve slupce) 6 ks
- artyčoky (srdíčka artyčoků nakládaných v oleji) 6 ks
- ančovička (konzervované nebo 1 konzerva kvalitního tuňáka) 8 filátek
- hlávkový salát (malý nebo 2 srdíčka salátu Little Gem) 1 ks
- černé olivy (pokud možno francouzské) 12 ks
- hladkolistá petržel (několik snítek )
Zálivka
- červený vinný ocet 2 lžíce
- dijonská hořčice trocha
- extra virgin olivový olej 100 ml
- česnek (oloupaný a rozdrcený ) 2 malé stroužky
- bageta (křupavá,k podávání)
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Postup přípravy
- Očištěné fazolky krátce povařte ve vroucí osolené vodě – měly by zůstat tmavě zelené a snadno se ohnout, ale rozvařit je nesmíte. Vejce vařte 7 až 8 minut, aby byla tak akorát a žloutek nebyl vysušený a nezezelenal. Ochlaďte je pod studenou vodou a oloupejte. Rozkrojte je na čtvrtiny. Stejně jako brambory (ty menší stačí přepůlit).
- Artyčoky rozkrojte na čtvrtiny. Ančovičky slijte a každou rozkrojte na čtvrtiny. Jsou-li slané, vyjměte z nich páteř a případné kůstky. (Tuňáka také slijte a rozdělte na vločky). Artyčoky rozkrojte na čtvrtiny.
- Salát propláchněte ve studené vodě a jeho listy vyložte mísu. Rozložte na ně jednotlivé přísady v jakýchsi hromádkách. Posypte nahrubo nakrájenou petrželkou.
- Prošlehejte přísady na zálivku (pozor na sůl, v salátu jsou i slané olivy případně ančovičky), přelijte jí salát a podávejte.
PRIMA TIP:Možností, jak obohatit či pozměnit tenhle salát, je téměř nekonečně, striktní pravidla neexistují. Chcete-li přidat rajčata (a vynechat brambůrky), do toho. Rajčata nakrojte na vršku do kříže a na 30 vteřin je ponořte do vroucí vody, pak z nich stáhněte slupku. Rozkrojte je na čtvrtiny (je to lepší než na kolečka, nepouštějí tolik šťávy). Stejně tak poslouží proužky papriky nebo okurky. Vejce můžete uvařit jen do poloměkka, v salátu se mohou uplatnit i ředkvičky, cibule nebo jarní cibulka či kapary. Místo velkých salátových listů dnes v mnohých restauracích v Nice používají drobné salátové lístky, polníček či rukolu. Obyčejného tuňáka z konzervy nahrazuje v nóbl restaurantech tuňákové sashimi. Olivy můžete vypeckovat, i když puristé trvají na ocucávání a vyplivování pecky coby součásti rituálu. Jedno ale platí vždy – vše musí být naprosto čerstvé a v prvotřídní kvalitě, prostě hodné celebrity!
Salade niçoise neboli salát z Nice Zdroj: Marek Kučera