myjsmebio.cz

Rebarborové čatní s jablky a sušeným ovocem

Moje hodnocení
5x

Čatní u nás nemá příliš velkou tradici, jeho domovinou je Indie a posléze i Británie, která indickou kuchyni přijala za vlastní. Omáčky z ovoce se ani trochu nepodobají džemům, jsou totiž sladkoslané a většinou pikantní a kořeněné. Podávají se jako omáčky k masu, k luštěninovým a zeleninovým curry nebo třeba k sýrům. Vyzkoušejte sezonní čatní z nakyslé rebarbory a jablek.

1 porce
60 minut
anglická

Suroviny

Postup přípravy

  1. Cibuli pokrájenou na kostičky a nastrouhaný zázvor lehce osmažte na trošce oleje, zalijte vinným octem a vše společně povařte alespoň 5 minut, aby ocet vyčpěl.
  2. Poté do směsi přidejte nadrobno nakrájená jablka a sušené ovoce a všechny další vypsané suroviny kromě rebarbory a vařte dalších 10 minut.
  3. Nakonec přidejte rebarboru rozkrájenou na menší kousky, nastrouhejte trochu citronové kůry, promíchejte a směs vařte ještě 10 minut, klidně i déle.
  4. Hotové čatní dochuťte, přendejte do zavařovacích sklenic, vychlaďte v lednici a podávejte třeba nečekané návštěvě. Čatní se skvěle hodí k tvrdým sýrům, grilovanému masu, topinkám i jako „dip“ k zelenině.

PRIMA TIP: Sezona rebarbory je v plném proudu a jelikož není nikterak dlouhá, určitě stojí za to ji využít naplno. Rebarbora neboli reveň nejenže skvěle chutná, ale navíc obsahuje spoustu prospěšných látek – bohatá je jak na vitamíny, tak i minerály, například hořčík či mangan. Čerstvou ji radíme spotřebovat v co nejkratším čase, v chladu vydrží přibližně dva dny.

Během sklizně, která trvá od konce května nejdéle do konce června, seženete rebarboru téměř na každém kroku. Určitě ale stojí za to zaměřit se na kvalitu. V obchodech vybírejte rebarboru s označením BIO nebo podpořte eko farmáře a nakupujte na farmářských trzích nebo zajeďte přímo na farmu.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

myjsmebio.cz


Přečtěte si také

Recepty