návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Neodolatelně dobrý zapečený květák se sýrovou omáčkou

Hodnoceno: 6x
4–6 porce
do 1,5 hodiny
Neodolatelně dobrý zapečený květák se sýrovou omáčkou
Autor: Marek Kučera Neodolatelně dobrý zapečený květák se sýrovou omáčkou
Je na čase, aby se tohle ikonické jídlo Británie a Ameriky usadilo i u nás. Tady je návod, který důrazně doporučujeme vyzkoušet. V redakci se po něm jen zaprášilo :)

Postup

  1. Troubu předehřejte na 220 °C. Růžice květáku promíchejte v míse s olivovým olejem a spoustou soli a pepře. Vyklopte do velkého pekáče tak, aby kusy květáku nebyly moc blízko u sebe. Květák pečte 20 až 25 minut, až bude lehce připečený a měkký. Nechte ho trochu vychladnout a teplotu trouby snižte na 200 °C.
  2. Máslo dejte do kastrolu, na středním stupni nechte rozpustit a až začne pěnit, vsypte mouku. Za stálého míchání ji 5 minut smažte, až vznikne zlatohnědá jíška. Mléko promíchejte se smetanou. Snižte teplotu a do jíšky stříkněte trochu mléka se smetanou. Rychle míchejte a po lžících přidávejte mléko se smetanou, až vznikne hustá bešamelová omáčka. Na mírném stupni za pravidelného promíchávání ji vařte 15 minut. Sundejte z plotýnky, vmíchejte sýr, muškátový oříšek a podle chuti osolte a opepřete.
  3. Květák rozložte do zapékací formy, zalijte omáčkou, vložte do trouby a pečte 25 až 30 minut dozlatova.

PRIMA TIP: Květák
Hlava květáku je skutečně – květenství. Jeho bílé barvy se dosahuje zakrýváním při dozrávání. O skvělých chuťových vlastnostech ani gastronomickém potenciálu téhle zeleninové kytky není pochyb, vědět bychom měli ale i to, že má spoustu vitamínů, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu a železa i tzv. fytochemické antikarcinogeny. Náš trávicí systém ho doslova miluje a v prevenci rakoviny patří k nejvýznamnějším druhům zeleniny.  

Neodolatelně dobrý zapečený květák se sýrovou omáčkou
Autor: Marek Kučera Neodolatelně dobrý zapečený květák se sýrovou omáčkou

Další báječné recepty z podzimní zeleniny najdete v aktuálním čísle časopisu Prima FRESH: 

Podzimní číslo Prima FRESH 2019

Vychutnejte si podzim plný zážitků s novým číslem časopisu Prima FRESH!