Suroviny
- květák (rozdělený na velké růžice) 1 ks (cca 1 kg)
- olivový olej 1 lžíce
- máslo 75 g
- hladká mouka 4 lžíce
- plnotučné mléko 400 ml
- smetana ke šlehání 400 ml
- sýr (sýr typu čedar, nastrouhaný) 150 g
- muškátový oříšek (nastrouhaný ) 1 špetka
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Zapečený květák připravte podle návodného videoreceptu
Postup přípravy
- Troubu předehřejte na 220 °C. Růžice květáku promíchejte v míse s olivovým olejem a spoustou soli a pepře. Vyklopte do velkého pekáče tak, aby kusy květáku nebyly moc blízko u sebe. Květák pečte 20 až 25 minut, až bude lehce připečený a měkký. Nechte ho trochu vychladnout a teplotu trouby snižte na 200 °C.
- Máslo dejte do kastrolu, na středním stupni nechte rozpustit a až začne pěnit, vsypte mouku. Za stálého míchání ji 5 minut smažte, až vznikne zlatohnědá jíška. Mléko promíchejte se smetanou. Snižte teplotu a do jíšky stříkněte trochu mléka se smetanou. Rychle míchejte a po lžících přidávejte mléko se smetanou, až vznikne hustá bešamelová omáčka. Na mírném stupni za pravidelného promíchávání ji vařte 15 minut. Sundejte z plotýnky, vmíchejte sýr, muškátový oříšek a podle chuti osolte a opepřete.
- Květák rozložte do zapékací formy, zalijte omáčkou, vložte do trouby a pečte 25 až 30 minut dozlatova.
PRIMA TIP: Hlava květáku je skutečně – květenství. Jeho bílé barvy se dosahuje zakrýváním při dozrávání. O skvělých chuťových vlastnostech ani gastronomickém potenciálu téhle zeleninové kytky není pochyb, vědět bychom měli ale i to, že má spoustu vitamínů, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu a železa i tzv. fytochemické antikarcinogeny. Náš trávicí systém ho doslova miluje a v prevenci rakoviny patří k nejvýznamnějším druhům zeleniny.
Zbyl vám květák? Připravte z něj delikátní krémovou polévku podle videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE