V kuchyni vždy otevřeno

Kynutý štědrák neboli skládaný koláč se čtyřmi druhy náplně

Moje hodnocení
6x

Sváteční moučník původem ze Slovenska, který s pestrými náplněmi rozhodně nešetří a dělá tak čest svému jménu. Dopřát si ho můžete nejen během svátků, svou chutí a vůní vás bude lákat po celý rok!

1 porce
120 minut
slovenská

Těsto

Ořechová náplň

Maková náplň

Tvarohová náplň

Povidlová náplň

Postup přípravy

 1. Ořechová náplň: Oba cukry svařte s vodou, přidejte ořechy a strouhanku.
 2. Provařte asi minutu. Hmota by měla být dobře roztíratelná, podle potřeby zřeďte vodou, nebo naopak zahustěte ořechy či strouhankou. Nechte vychladnout.
 3. Maková náplň: Mléko svařte s cukry, přisypte mák a koření, dobře promíchejte a nechte vychladnout.
 4. Tvarohová náplň: Tvaroh vymíchejte s oběma cukry, žloutky a škrobem. Měl by se dobře roztírat, kdyby byl příliš hustý, zřeďte lžící mléka.
 5. Povidla: Pokud máte povidla hodně hustá, můžete naředit trochou horké vody a přidat lžíci rumu. Já vařím povidla domácí už s rumem, tak nijak neduchucuji.
 6. Skládaný koláč: Do 100 ml vlažného mléka rozdrobte droždí, přidejte lžíci cukru a mouky a nechte 15 minut vzejít kvásek.
 7. Připravte si mouku, vsypte cukry, špetku soli, nastrouhejte citronovou kůru, přidejte žloutky a vlijte rozehřáté (ne horké) máslo a zbylé mléko (postupně).
 8. Nakonec přidejte vzešlý kvásek a zpracujte dobře ve vláčné nelepivé těsto.
 9. Nechte utěrkou zakryté kynout cca 1 hodinu na teplém místě. Dortovou formu vymažte dobře máslem a vysypte moukou. Troubu předehřejte na 170 °C.
 10. Vykynuté těsto přendejte na pracovní desku a ještě jednou důkladně propracujte. Rozdělte jej na třetiny, jednu nechte v celku a zbylé dvě rozdělte ještě napůl. Vznikne vám tak 5 kusů, jeden největší.
 11. A ten jako první rozválejte do kruhové placky velké tak, aby pokryla dno, boky dortové formy a ještě by mělo těsto přesahovat okraje.
 12. Jako první použijte ořechovou náplň. Každou náplň rozetřete po celé ploše. Další přijde na řadu těsto, opět rozválejte, nyní už jenom na přikrytí ořechové náplně. Těsto vždy roztáhněte do všech stran, aby náplň přikrylo.
 13. Pak použijte makovou náplň. Opět těsto, povidla, těsto a tvarohovou náplň.
 14. Nakonec z posledního těsta vyválejte placku, nařežte ji na proužky a položte do mřížky navrch koláče přes tvarohovou náplň.
 15. Přehněte dovnitř těsto z obvodu a potřete rozmíchaným vejcem.
 16. Je dobré péct zpočátku zakryté alobalem. Pečte 75–90 minut, zkoušejte špejlí.
 17. Na posledních 20 minut odkryjte. Poté vyjměte z trouby a nechte ve formě na mřížce zchladnout. Koláč je nejlepší až uleželý druhý den.

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Zdroj receptu

V kuchyni vždy otevřeno


Přečtěte si také

Recepty