Suroviny
- hladká mouka 230 g
- polohrubá mouka 100 g
- droždí 20 g (1/2 kostky)
- mléko (vlažné) 115 ml
- cukr 60 g
- vanilkový cukr 1 sáček
- máslo (změklé) 70 g
- sůl 4 g
- citronová kůra 5 g
- vejce 1 ks
- sušené rozinky (namočené v rumu) 50 g
- loupané mandle (nasekané) 50 g
- mandlové plátky (na posypání)
- vejce (rozšlehané, na pomazání)
Tradice a historie velikonočního mazance
Mazanec je tradiční velikonoční pečivo, které se připravuje na Bílou sobotu tak, aby byl přichystaný na Velikonoční neděli. Hospodyňky dříve chodily s mazancem v neděli ráno do kostela pro posvěcení (svaté pomazání). I z těchto důvodů se mu říkalo zpočátku svěceník, tento název časem zlidověl v pomazanec, nakonec jsme se dostali k mazanci tak, jak jej známe dnes.
Ačkoliv v současnosti hospodyňky s mazancem do kostela nechodí, v jeho pečení pokračují i nadále. Věděli jste, že je tradice pečení mazance rozsáhlá? Některé z dostupných receptů pocházejí ještě z šestnáctého století.
Původ mazance můžeme dohledat v historii anglosaských a dalších evropských zemí, kde se pekly sladké kynuté bochánky ještě před přijetím křesťanství. Po jeho přijetí tento zvyk přetrval a bochánky s mandlemi či rozinkami rozdávali mniši chudým lidem.
Postup přípravy
- Těsto zadělávejte takzvaně na omládek: do mísy smíchejte polohrubou a hladkou mouku, udělejte v ní důlek, vlijte do něj 2/3 mléka a rozdrobte droždí.
- Ze stran do něj po troškách vmíchávejte mouku, dokud nevznikne těstíčko husté asi jako na lívance. Nezamíchávejte všechnu mouku, naopak omládek v míse vypadá jako sopka (tvořená moukou) a kráter uprostřed je zaplněn oním těstíčkem. Povrch posypte jemnou vrstvou hladké mouky a nechte v teplém místě asi 30 minut vzejít.
- Přidejte všechny ostatní suroviny (oba cukry, máslo, sůl, citronovou kůru a vejce), dolijte zbylé mléko a vypracujte těsto. Nakonec vmíchejte rozinky (slijte z nich nejprve rum) a mandle a těsto nechte 30 minut vyzrát (na dřevu nebo umělé hmotě, nerez nebo mramor se nehodí, protože chladí).
- Těsto vytvarujte do bochánku, dejte na plech a na teplém místě a zakryté utěrkou nechte kynout minimálně jednu hodinu (čas je velmi proměnlivý, záleží na teplotě, někdy kyne hodinu, jindy tři).
- Správně nakynutý mazanec poznáte tak, že po lehčím zatlačení prstem se těsto vrací zpět. Vykynutý bochánek potřete vajíčkem, posypte mandlemi a nahoře do kříže rozstřihněte/rozřízněte. Pečte 40–50 minut na 160 °C.
Pokud se nechcete pouštět do kynutého těsta, na velikonoční tabuli se bude vyjímat i výborný mrkvový dort s ořechy jako z cukrárny. Připravte ho podle návodného videoreceptu
Kompletní recept najdete ZDE