Whole30 není dieta! Během měsíce ozdravíte celé tělo, s chutí a bez hladovění

Znáte Whole30? Už jste tento pojem určitě minimálně slyšeli. Jedná se o nutriční krátkodobý program, který vychází ze zásad paleo stravování. Nejedná se o jednu z mnoha dalších diet, ale během jednoho měsíce dochází k mnohem větším změnám.

Whole30 je určeno především pro léčbu chronických nemocí (od stabilizování cukrovky, přes lymskou borreliózu, Crohnovu chorobu, dlouholeté bolesti kloubů, ekzémy, alergie až po obyčejné akné). Příjemným plusem jako vedlejší účinek je úbytek váhy. Právě díky tomu se tento program stal známým po celém světě.

Hlavní pointa celého Whole30 je porozumět kvalitě potravin a závislosti mozku na různých typech jídel. Tu nepřekonatelnou chuť dát si v osm hodin večer něco sladkého na zub, zná každý z nás. Když se vrátíme k samotnému programu Whole30, vyzývá k tomu, aby každý jedinec nejméně 30 dní žil podle těchto stravovacích pravidel:

  1. Vyřaďte ze svého jídelníčku mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, jakékoliv cukry (i med, javorový sirup, agávový sirup, palmový cukr, stévii, vše...)
  2. Pozor na cukry v nápojích a žvýkačkách!
  3. Přísný zákaz mají i alkohol a tabákové výrobky.
  4. Pozor si také dejte na etikety výrobků. Vyhněte se těm, které obsahují karagenan, glutamát sodný (MSG) nebo siřičitany.
  5. Jezte maximálně 3x denně (s výjimkou sportovců, aktivnějších lidí a kojících žen – ti mohou zařadit až 4 hlavní jídla denně).
  6. Intervaly mezi jídly by měly být alespoň 4 hodiny.
  7. Nestoupejte na váhu během těchto 30 dní – primárním cílem je uzdravit své tělo, ne zhubnout.

Za zmínku určitě stojí, že bychom se neměli ani snažit vytvářet modifikace normálních jídel jako jsou palačinky, buchty atp., i když splňují podmínky na ingredience. Bohužel se tak psychicky nezbavíte závislosti na onom jídle.

Co Whole30 přinese?

  • Zlepšení zdravotní stránky (vyrážky, ekzémy, alergie, akné, cukrovka, atp.)
  • Vyvážení psychické stránky (nálada, emoce)
  • Lepší spánek
  • Zvýšení funkčnosti mozku (lepší paměť, dlouhodobá pozornost)
  • Hladina energie se vyrovná a nejsou výkyvy během dne
  • Nižší váha (redukce přebytečného tuku v těle)

A kde hledat inspiraci?

Propagaci paleo stravy se věnuje foodblogerka Michaela Luňáčková, která nedávno vydala svou první knihu Na celý život a mnoho dalších informací a receptů sdílí na svém blogu Yummy Paleo. Právě ona dopomáhá svým blogem, Instagramem a knihou ke zdravějšímu životu s kvalitními potravinami.

„U Whole30 rozhodně nehladovíte. Jde o restart a velkou změnu zajetých stravovacích návyků. 30 dní je skvělých, ale u mnohých známých, kamarádek se stalo, že volně přešly na paleo stravu, která se pak stala jejich součástí. Doporučuji zařadit Whole30 kdykoliv během roku. Změnu totiž můžeme každý z nás udělat hned zítra a je jedno, jaké je datum. Cílem Whole30 je jíst přes den 3–4 hlavní jídla bohatá na bílkoviny ideálně v bio kvalitě (maso, ryby, vejce), zeleninu, zdravé tuky (avokádo, olivy, kokos, olivový a kokosový olej, ořechy) a ovoce. Zaručuji, že hlad mít nebudete. Malý fígl na velikost porcí je, že talíř by měl zahrnovat dávku bílkovin o velikosti 1 až dvou vašich dlaní, zbytek talíře pak tvoří zelenina, kterou doplňují zdravé tuky (ideálně více zdrojů) o velikosti alespoň 1 palce. U ovoce se při programu doporučují maximálně dvě porce za den o velikosti pěsti. Po 30 dnech se pomalu zařazují zpět jednotlivé kategorie potravin, které se během Whole30 nesměly. Věřím, že těchto 30 dní změní život každému k lepšímu,“ dodává Michaela Luňáčková. Právě Míša začala s Whole30 a dovedlo ji to k životnímu stylu paleo stravování.

Zdroj: YummyPaleo.cz, zdorj foto: se souhlasem Michaely Luňáčkové

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty