Nebylo snad hezčího pocitu, než když odzvonil konec poslední vyučovací hodiny a všichni jsme se nahrnuli do školní jídelny. Tam se mohla probrat spousta témat, na která během dne ve škole nebyl čas. Lépe se však klábosilo u dobrého a oblíbeného jídla než u těchto nezapomenutelných kousků, na které vzpomínáme se zkřivenou pusou.
Tato jídla nám navždy zkazila školní jídelna. Jaká byla vaše noční můra?
UHO
Univerzální hnědá omáčka nechyběla snad v žádné školní jídelně u nás. Svou cestu si v minulosti našla i do závodních jídelen velkých továren a firem. Dnes se s ní setkáme pod honosnějším názvem cibulová omáčka nebo jako přírodní šťáva. Díky ní jsme alespoň nejedli suchou rýži nebo brambory, ale zkrátka tyhle obědy s UHEM davy dětí do jídelen nepřilákaly.
Koprovka
Koprová omáčka sloužila jako zaklínadlo proti vstupu do jídelny: Fuj, koprovka, dneska na oběd nejdu! Přitom zrovna tenhle československý klenot dokáže být opravdu luxusním pokrmem. Jen na to potřebuje ty správné ingredience a podmínky. Místo blemcavého knedlíku bychom si tehdy raději dopřáli opečený brambor, a i k vejci se musí přistupovat s láskou. Trošku tekutý žloutek přidá koprovce ten správný šmrnc.
Těstoviny s tvarohem
Vynalézavost školního gastronomického týmu někdy neznala hranic. Uznáváme však, že s minimálními prostředky a s povinností dostat do jídel předepsané živiny se toho moc vymyslet nedalo. Vrcholem špatného oběda však byly rozvařené těstovinové mašličky promíchané s neochuceným tvarohem. Mňam a dobrou chuť.
Dršťková a drožďová polévka
Velmi neoblíbenou položkou ve školním jídelním menu byly vždy polévky. Jen hrstka dětí se šla před hlavním jídlem podívat, co za polévku se podává. Ještě menší hrstka si pak opravdu nalila do talíře. A právě taková dršťková se neřadila k favoritům. V neoblíbenosti ji následovala drožďová. Přitom obě dvě polévky mohou být špičkovým a hlavně oblíbeným pokrmem v restauracích. Zkrátka vnitřnosti a droždí u školáků nejedou. A to už tady ani nechceme vytahovat polévku „mlíkovou“, abychom vám nezpůsobili trauma :)
Rýžový nákyp
Někdy je rýže víc, než je zdrávo. A pokud se jedná o neochucenou rozvařenou rýži, ve které je sem tam schovaný kousek neidentifikovatelného ovoce, není to favorit na přidání.
Játra s rýží
Velmi prospěšné vitamíny a minerály se skrývají v játrech. Nejlepší jsou na přírodno osmahnutá s bramborem nebo jen tak s chlebem. Skvěle se dají zařadit i na grilovačku mezi ostatní masa. Chutnají zkrátka skvěle a jsou pro lidský organismus velmi prospěšná.
Ve školní jídelně však neatakovala přední příčky oblíbenosti. Děti zkrátka na vnitřnosti neslyší. Navíc, ta chuť nebyla asi taková, jakou známe z restaurací anebo z domácí kuchyně.
I na oblíbené „kakajíčko“ nevzpomínáme zrovna s láskou. Není snad nic horšího, než když se těšíte na jemně čokoládový nápoj a mezi rty srknete mléčný škraloup. Vždyť by jen stačilo mléko zcela neuvařit, ale zkrátka jen ohřát. Všechny další generace dětí by na škraloupy už nikdy nemusely myslet jako na běžnou součást školní jídelny.
Křenová omáčka s knedlíkem
Křen je skvělá potravina, ale křenová omáčka ze školní jídelny už tak skvělá nebyla. Spoustu bílé hmoty a hodně vody s houskovým knedlíkem a plátkem jakéhosi masa nebyl nejoblíbenější oběd týdne. Navíc chuť křenu je tak výrazná, že většina lidí si k němu najde cestu až v dospělosti.
Zdroj: autorský text; foto: iStock.com