Jitka Rákosníková, Klára Michalová

Vánoční trifle – vyzkoušejte tradiční vrstvený dezert z Anglie

Dezert zvaný trifle se objevil nejprve v anglických kuchařských knihách, ovšem jeho název údajně pochází ze staré francouzštiny. Stejně jako dnes, toto slůvko znamenalo cosi malého, drobného, nestojícího za pozornost. Ovšem ve spojení s tímhle bytelným dezertem jde spíš o pravý opak!

Roku 1585 vyšla jedna z prvních anglických kuchařských knih, nazvaná Poklad dobré hospodyně. Autor Thomas Dawson v ní trifle popisuje jako hustý sladký žloutkový krém ovoněný zázvorem a růžovou vodou. V průběhu dalších století doznal dalšího vývoje a z jednoduchého krému se vyvinul hutný vrstvený dezert, kde se plátky piškotového těsta (tak hojně zakapaného alkoholem, že se trifle začalo říkat i Opilý panáček či Ožralý ježek…) střídaly s hutným krémem, zavařeninou, ovocem a šlehačkou. Ty postavily trifle na základ, na němž stojí dodnes coby stejně nezbytná součást britských Vánoc, jako je naše cukroví.

Recepty na trifle se pak mohou v detailech nekonečně lišit, ale základní pilíře, tj. piškot, krém, šlehačka, zavařenina (případně ovocné želé) a ovoce v něm být musí. Ve verzích co nejpodobnějších originálu se často používá piškotová roláda, plněná zavařeninou (buď domácí nebo kvalitní kupovaná), ovoce pak podle toho, co máte rádi a co je zrovna po ruce. Ovoce se používá i kompotované. Milovníkem britských jídelních tradic je i Jamie Oliver – a na Vánoce se u nich neobejdou bez trifle (od Jamieho maminky).

Zdroj: autorský text, časopis Prima FRESH

Autor článku

Jitka Rákosníková, Klára Michalová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty