Ta nejlepší svatomartinská husa je šťavnatá a pomalu pečená dokřupava! Poradíme, jak na to

Dozlatova upečená svatomartinská husa s křupavou kůrčičkou a jemným, šťavnatým masem je dobrota, na kterou se mnozí těšíme celý rok. Tradičně se připravuje jako nedělní oběd nejbližší k 11. listopadu – svátku svatého Martina, který podle pranostiky přijíždí na bílém koni a přiváží první sníh. Ohlašuje tak začátek zimy.

Tajemstvím té nejlepší husy nejsou náročné suroviny a složité postupy, ale čas. Tu nejdokonalejší svatomartinskou husu totiž připravíte dlouhým pečením při nízké teplotě.

Jak vybrat a připravit husu

Ideální je husa o hmotnosti kolem 4 kilogramů – sváteční oběd bohatě vystačí pro pěti i šestičlennou člennou rodinu. Seženete ji buď u farmářů ve svém okolí, nebo začátkem listopadu i ve větších supermarketech. Husa totiž na rozdíl od kachny přes rok běžně k sehnání moc není.

Vybírejte spíše mladší a menší kusy, které mají křehčí a také jemnější maso. Starší husa je tužší a také obsahuje mnohem více tuku. Husa by neměla mít poškozenou kůži, kosti a podlitiny.

Husu opláchněte, osušte a můžete i opatrně opálit zapomenuté zbytky brk. Zevnitř i zvenčí ji bohatě ochuťte solí a celým kmínem. Vložte ji do velkého pekáče s víkem a před samotným pečením nechte husu odpočinout v pokojové teplotě, aby maso neprocházelo velkými teplotními rozdíly.

Jak svatomartinskou husu upéct

  • Podlijte malým množstvím vody a vložte do trouby předehřáté na 120 °C. Podle velikosti husy pečte při programu pro pozvolné pečení zhruba 6 až 7 hodin. V průběhu pečení pekáč neotevírejte! Nemusíte se bát, nepřipálí se, protože pustí dost tuku.
  • Až zhruba po pěti hodinách můžete husu zkontrolovat a přelít výpekem. Pečte ještě hodinu. Poté víko odklopte, opět husu přelijte výpekem a teplotu zvyšte na 200 °C. Dopékejte asi 15 minut, aby byla kůže pěkně křupavá.
  • Podávejte s knedlíkem a domácím zelím. Skvěle ji doplní mladé svatomartinské víno.

PRIMA TIP: Stále si nejste jistí, jak dlouho péct husu, aby byla co nejlepší? Obecně se dá říct, že čím pomaleji budete husu péct, tím šťavnatější bude. A hlavně neotvírejte zbytečně troubu, nekontrolujte a nepropichujte maso. Snažte se husu ignorovat. Naprostou jistotu budete mít se speciálním programem pro pečení velkých kusů masa při nízké teplotě.

Zdroj: MORA

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty