Svatomartinská vína ochutnáme již v pátek! Slunečný srpen zajistil výborný ročník

Už v pátek 11. 11. se začnou po celé zemi otevírat první láhve svěžích a aromatických Svatomartinských vín. Díky teplému a slunečnému srpnu, kdy rané odrůdy dozrávají, lze očekávat výborný ročník. Po celé republice odstartují svatomartinské slavnosti a restaurace budou nabízet speciálně připravená svatomartinská menu, kde kromě vynikajících vín nebudou chybět ani různé úpravy hus a jiné gastronomické speciality.

Oblíbený svátek všech milovníků vín připadá letos na pátek. Jde tak o ideální den, který dává možnost strávit příjemně závěr pracovního týdne, a navíc rovnou pokračovat v oslavách i o víkendu. Můžeme se těšit na více než 2,3 milionu lahví Svatomartinského vína. Letos tento svěží aromatický nápoj najdeme v drtivé většině pod moderními šroubovými uzávěry. Jejich hlavní sezona je od listopadu do Vánoc. Přirozenou svěžest mladého vína si ale uchovají až do jara.

„Vzhledem k příznivému průběhu sezony budou Svatomartinská vína obecně lehčí s nižším obsahem alkoholu. Vína z odrůdy Müller Thurgau budou převážně broskvová, grepfruitová nebo s jemným muškátem. Veltlínské červené rané bude mít lehce hrozinkově medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském najdeme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů, jako jsou limetky a mandarinky. Růžová vína budou příjemná, ovocná a svěží, s tóny třešní, zralých višní a jemnou smetanovostí. Červená vína budou také svěží a ovocná. Svatovavřinecké bude mít tóny plané švestky a sušeného ovoce, Modrý Portugal pak květinovou vůni po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce,“ prozradil první informace o vínech ročníku 2022 Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra a dodal: „Letos bude také poprvé pod šroubovým uzávěrem více jak 2 miliony lahví, což je téměř 87 % z celkového počtu. U Svatomartinských vín, u nichž se očekává otevření v řádu měsíců, jsou šroubové uzávěry rozumná, praktická a kvalitu zcela garantující volba. U vín určených k archivaci má ale pořád své nezastupitelné místo korek.“

Z jakých odrůd se vyrábějí?

Svatomartinská vína mohou být bílá, růžová i červená. Základem jsou odrůdy, které dozrávají dříve, a proto z nich vinaři mohou vyrobit kvalitní vína zavčas.

  • Bílá: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský a jejich cuvée.
  • Růžová: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a jejich cuvée.
  • Červená: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a jejich cuvée.

Která vína mohou být označena za Svatomartinská?

Pod značkou „Svatomartinské“ lze vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnostmi, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to každoročně dohlíží odborné komise, které rozhodnou, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.

Jak poznáte Svatomartinské?

Svatomartinská vína jsou označena známým logem svatého Martina na koni jednak na etiketě, jednak na kapsli nebo šroubovém uzávěru na hrdle lahve.

Svatomartinská vína v gastronomii

Červená: Kromě tradiční pečené husy se výborně hodí k pečeným a dušeným masům nebo jemné úpravě zvěřiny.

Bílá: Výborně si rozumí s rybami, jemnou drůbeží, ale i studenou kuchyní, tedy se zeleninovými saláty, jemnými paštikami či sýry.

Růžová: Hodí se všude tam, kde si nejsme jisti, zda spíše bílé nebo červené Svatomartinské víno. Ideálně doplní výraznější úpravy drůbeže nebo těstovin.

„Postupem let se ze Svatomartinského vína stalo mnohem víc než jen možnost ochutnat první vína nového ročníku. Dnes se jedná bez špetky přehánění doslova o společenskou událost, resp. začátek několikatýdenního radostného období ve společnosti moravských a českých vín před příchodem vánočního shonu. Datum 11. 11. dnes už každý zná, počítá s ním a je naladěn trávit čas se svými blízkými nebo i cizími lidmi na nespočtu akcí po celé zemi,“ sdělil ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.

Svatomartinský košt a další akce

Všem akcím a oslavám dominuje Svatomartinský košt v Brně, který organizuje Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody, jako největší ochutnávku Svatomartinských vín u nás. Tento košt tak tradičně nabídne 100 vzorků Svatomartinských vín od různých vinařů. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice.

Pražané můžou v pátek od 10 do 21 hodin vyrazit na Svatomartinské slavnosti na Rašínovo nábřeží. 11. ročník oblíbeného festivalu, na který každý rok dorazí kolem šesti tisíc návštěvníků, slibuje už tradičně bohatou účast vinařů ze všech koutů republiky. „Svá mladá vína představí 20 českých a moravských vinařství. Na stáncích budou také tichá vína a pro zahřátí oblíbený ‚svařák‘. Víno se bude degustovat ze sklenic, které budou společně s degustační kartou a tužkou součástí degustačních setů, jejichž cena je 100 korun. Zakoupení degustačního setu není podmínkou pro vstup na festival, ten je pro všechny návštěvníky zdarma, pro degustaci vína je ale set nutný,“ řekl Jiří Sedláček, ředitel festivalu Svatomartinské slavnosti a pečená husa. A jak je z názvu zřejmé, nebudou chybět ani husí speciality.

Podrobnější informace a přehled letošních akcí naleznete v kalendáři na webu Vína z Moravy, vína z Čech.

Zdroj: www.vinazmoravyvinazcech.czwww.svatomartinskeslavnosti.cz

Autor článku

Klára Michalová

Všechny články autora

šéfredaktorka FTV Prima , Prima FRESH

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty