návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama

Svatomartinská husa načerno

Hodnoceno: 0x
4–6 porce
nad 2 hodiny
Svatomartinská husa načerno
Autor: iStock Svatomartinská husa načerno
Také jste rádi, že se oslavy svátku svatého Martina vrátily mezi české tradice a tak pevně se ujaly? Kdy jindy budeme mít alibi k tomu přecpat se husou a všemi těmi dalšími dobrotami!

Samozřejmě, dozlatova pečená husička se zelím a knedlíkem či lokši, spláchnutá mladým vínem, to je klasika, která nesmí chybět. Ale když už budete v tom vaření a pečení, vyzkoušejte klidně později jednu překvapivou variantu, kterou vaše strávníky doslova omráčíte. Vždyť “načerno” nemusí být jen kapr!

Recept

Svatomartinská husa  Foto:

Svatomartinská husa

Na svátek sv. Martina se sluší otevřít lahev mladého vína a upéct husu. Pečte ji hezky pomalu, pozvěte rodinu či přátele a užijte si společně milý podzimní čas.

Postup

  1. Husu očistěte, rozčtvrťte, osolte hrubozrnnou solí a okořeňte čerstvě namletým pepřem. Na oleji vyškvařte slaninu, přidejte máslo a porce husy orestujte na pánvi ze všech stran. Husu vyjměte a ve výpeku orestujte nahrubo nakrájenou kořenovou zeleninu s cibulí a rybízovou zavařeninou.
  2. Husu s orestovanou zeleninou vložte do pekáče, podlijte červeným vínem, přidejte koření a dolijte vodou tak, aby bylo maso zcela ponořené. Táhněte doměkka v předehřáté troubě při teplotě 100 °C asi 5 hodin.
  3. Když je maso křehké, vyjměte díly husy a odstraňte kuličky koření i bobkové listy.
  4. Připravte si omáčku, kterou zahustěte strouhaným perníkem a pokrájenými sušenými švestkami. Vařte ještě půl hodiny.
  5. Jako příloha se hodí brambory i knedlíky či lokše.

Svatomartinská husa načerno  Foto: Svatomartinská husa načerno; foto: iStock