Poznejte přirozený proces výroby sójové omáčky, který se nemění více než 300 let

V 17. století se sójová omáčka vyráběla výhradně ručně, což byla nesmírně náročná práce. Dnes se sójová omáčka vyrábí ve vysoce automatizovaných zařízeních s využitím špičkových technologií – základní proces přirozené fermentace se však po staletí nezměnil.

Česká republika je zemí, ve které se spotřebuje nejvíc piva na světě. Pivo a sójová omáčka se z hlediska výroby podobají, jelikož se vyrábějí fermentací, tzv. kvašením. Dali byste si pivo, které nebylo kvašené, ale bylo vyrobeno chemickým rozkladem? Asi ne… A to platí i pro sójovou omáčku: přirozeně fermentovaná sójová omáčka a sójová omáčka, jež byla vyrobena chemickým rozkladem, jsou dva zcela odlišné produkty. Pokud chcete sójovou omáčku použít při vaření, doporučujeme vybrat tu přírodně fermentovanou, abyste si mohli vychutnat čistou chuť kvalitní sójové omáčky. Ale jak poznat kvalitní sójovou omáčku podle procesu výroby?

V Japonsku se sójová omáčka vyrábí buďto přírodní fermentací, nebo její kombinací s procesem chemického rozkladu. Většina značek sójových omáček vyrábí přírodně fermentovanou sójovou omáčku, a to samozřejmě platí i pro KIKKOMAN, nejznámější značku sójové omáčky na světě s více než 300letou tradicí. Její receptura se nezměnila a zůstává stejná už déle než 3 století.

Pojďme se společně podívat na proces výroby sójové omáčky KIKKOMAN krok za krokem:

  • Suroviny

Na výrobu přírodní sójové omáčky Kikkoman se používají pouze čtyři jednoduché a pečlivě zvolené suroviny: geneticky nemodifikované sójové boby, pšenice, sůl a voda. Tyto jednoduché suroviny jsou podrobeny pečlivému výběru.

Sójové boby se delší dobu máčejí ve vodě a poté jsou za vysokých teplot upraveny v páře. Pšenice se za vysokých teplot praží a poté se rozdrtí válci, aby se podpořila fermentace. Sůl se rozpustí ve vodě.

  • Výroba koji

Společnost Kikkoman od svého založení používá vlastní původní Kikkoman Aspergillus, druh houby, která podporuje růst plísně koji. Plíseň koji je při výrobě sójové omáčky jedním z nejdůležitějších prvků. Hraje zásadní roli při kvašení surovin, které je klíčem k dosažení chuti sójové omáčky!

Aspergillus společnosti Kikkoman se míchá se zpracovanými sójovými boby a pšenicí a poté se přemístí do zařízení, které zajišťuje optimální prostředí pro množení plísní koji. Tento třídenní proces vede k produkci shoyu koji – nezbytného základu sójové omáčky.

  • Kvašení a zrání kaše moromi

Shoyu koji se přemístí do nádrže, kde se smísí s vodným roztokem soli. Tato směs se nazývá moromi, druh kaše, která poté kvasí a zraje v nádrži. Tento proces trvá několik měsíců. V nádrži probíhají různé procesy, včetně mléčného kvašení, alkoholového kvašení s využitím kvasnic a kvašení organickými kyselinami. Všechny tyto procesy dodávají kaši moromi bohatou chuť, vůni a barvu, kterými se sójová omáčka vyznačuje.

  • Lisování a rafinace

Sójová omáčka se lisuje z vyzrálé kaše moromi. Moromi se při lisování nalije do speciálního zařízení a filtruje se přes vrstvy látky, přičemž každá vrstva je složena na tři dílčí vrstvy. Poté, co sójová omáčka gravitační silou vyteče z kaše moromi, se moromi mechanicky lisuje pomalým a stabilním procesem, který trvá asi deset hodin, aby se získala nádherně čirá sójová omáčka.

Sójové omáčce vylisované z kaše moromi se říká „syrová sójová omáčka“. Závod společnosti Kikkoman prostoupí sladká vůně připomínající čerstvé ovoce: aroma syrové sójové omáčky. Syrová sójová omáčka se tři nebo čtyři dny ponechá v čiřicí nádobě, aby se oddělily různé složky, kdy olej vyplave na povrch a sediment se usadí na dně. Vyčeřená sójová omáčka se poté provede parní trubkou, aby se zahřála. Tento proces také zastavuje aktivitu enzymů, aby se stabilizovaly vlastnosti sójové omáčky, a slouží k úpravě barvy, chuti a vůně.

  • Balení

Zahřátá sójová omáčka se automatizovaným procesem plní do lahví. Společnost Kikkoman provádí v každé fázi výroby sójové omáčky důkladné kontroly a inspekce kvality, aby zajistila udržení nejvyšších standardů. Kontroloři zkoumají suroviny a kontrolují barvu, chuť a vůni sójové omáčky. Přísný systém kontroly kvality společnosti Kikkoman umožňuje udržovat stabilní a vynikající kvalitu omáček.

Na trh se dodává pouze sójová omáčka, která prošla všemi nezbytnými kontrolami. Díky tomuto pečlivému procesu vám na stůl přijde osvěžující sójová omáčka Kikkoman, která obsahuje pouze přírodní suroviny.

Jednoduché vaření s Kikkoman sójovou omáčkou

Díky přirozené fermentaci je sójová omáčka Kikkoman jedinečná svou chutí a bohatá na umami. Umami je pátá chuť, často popisovaná jako „slaná“, která podporuje intenzitu chutí pokrmů a zvyšuje aktivitu chuťových pohárků.

  • Nahrazením soli Kikkoman sójovou omáčkou v salátových dresincích, dipech, polévkách či při dochucování masa lze zvýšit chuť umami a snížit množství soli.
  • Kikkoman sójová omáčka zjemňuje maso při marinování.
  • Kikkoman sójová omáčka dodá nudlím, zelenině, rybám, mořským plodům nebo masu chuť během smažení, případně ji můžete použít k dochucení – nalít na rýži nebo i na vejce, doladit chuť polévek.
  • Jen několik kapek Kikkoman sójové omáčky dokáže dokonce zvýraznit sladkost dezertů.

Velkou sbírku nápaditých receptů s omáčkami Kikkoman najdete ve speciálu:

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty