Mixér: degustace, nové podniky nebo kurz vaření

Tento týden se nám urodilo hned několik dalších novinek z gastronomie, a proto jsme se rozhodli, že se s vámi o ně ještě dnes podělíme. Máme tu nové i znovuotevřené známé podniky, pár speciálních akcí nebo kurz vaření. Myslím si, že se máte na co těšit!

Týden mušlí v Bruxxu nabídne slávky napříč Evropou

Na slávky sice můžete do belgické restaurace Bruxx zajít každý den, ale ochutnat tyto mořské plody, které jsou považovány za jednu ze superpotravin, z šesti různých evropských zemí jen jeden týden v roce. Nepromarněte jedinečnou šanci ochutnat mušle z Holandska, Španělska, Německa, Francie, Anglie a Dánska v mnoha variacích na jednom místě, a to od 15. do 21. září. Šéfkuchař Jan Pípal a sous chef Olda Matoušek vám naservírují jedinečný chuťový zážitek.

„V Bruxxu standardně používáme dánské slávky, a to jak divoké, tak farmované. Speciálně tento týden však představíme slávky z různých zemí, kromě již zmiňovaných dánských to budou slávky ze Španělska, Holandska, Francie, Anglie a Německa,“ přibližuje akci sous chef Olda Matoušek. V menu se tak objeví například slávky Föhrer z německého ostrova Slit, mušle Bouchot Mont Saint Michel ze stejnojmenného slavného francouzského ostrova, který je při přílivu obklopen mořem, či anglické Jumbo Winter Gold.

Už se vám nemusí stýskat. Vítejte znovu v Kampa Parku

Kampa Park v novém kabátě a s novou energií. Stálice pražského fine diningu využila nucenou přestávku k odkládané rekonstrukci vnitřních interiérů a nyní je opět připravena nabídnout svým hostům již tradičně to nejlepší. Ostatně právě v září slaví už 27. výročí svého vzniku.

„Přestože náš tým – stejně jako magický výhled na Karlův most – zůstává stále stejný, zastavený čas jsme využili ke zlepšení všech našich služeb: připravili jsme kolekci parádních vín, vybrousili naše nové menu a doladili atmosféru interiéru,“ vypočítává změny majitel podniku Nils Jebens. Co tedy můžeme čekat nového?

Hvězdný šéfkuchař Marek Raditsch připravil zajímavé novinky. Mezi hvězdy nového menu patří timbál z humra s dresinkem z akátového medu, bílého balzamika a pepře timut či křupavé špenátové taštičky s houbami shiitake a omáčkou z kokosového mléka, kešu a koriandru. Milovníky ryb jistě potěší černá treska marinovaná v misu podávaná s wasabi bramborovým pyré, broccolinou a lanýžovou teriyaki omáčkou. A konkurencí legendárního cappuccina bude kreativní Pavlova s kokosovým krémem, mango sorbetem a maracujovým coulis.

Velkou novinkou je důraz na kreativní prezentaci vegetariánských a veganských pokrmů, neboť v Praze v posledních letech roste počet gurmetů, kteří nejedí maso, drůbež ani ryby. Pro ně Marek Raditsch nachystal řadu překvapení, například lahodné risotto se smrži či chuťově podmanivé červené kari se zeleninou a bazalkou.

Restaurace Sia zve na pálivou degustaci

Aji Amarillo, Habaneros, světová rekordmanka Naga But Jolokia nebo 7 Pot Brain Strain. Tyhle čtyři pálivé papričky budou hrát hlavní roli na 4. ročníku akce asijské restaurace Sia s názvem Sia taste: chilli, která proběhne od 16. do 26. září. Oproti minulým letům šéfkuchař Jiří Štift zvolil novou formu ochutnávek, a tak se můžete těšit na chuťově dokonale vyladěné degustační talíře pro dvě osoby.

Do letošního výběru se dostala znovu paprička, která je rozšířená po celém světě – Habaneros. Ta pochází z Mexika a poznáte ji tak, že má hladký lesklý povrch a špičatý tvar. Má svěží ovocné aroma a pálivost až 350 000 SHU. Mezi „stálice“ patří i 7 Pot Brain Strain neboli „žlutá moruga“, která dosahuje pálivosti až 1 400 tis. SHU. Svým tvarem připomíná lidský mozek a používá se především k dochucení omáček. Samotná se jíst ale nedá.

Pálivou čtveřici zakončuje opět novinka – paprička Naga But Jolokia. V roce 2007 byla dokonce zapsána do Guinessovy knihy rekordů jako tehdy nejpálivější paprička na světě s pálivostí přes 1 000 000 SHU. Jiří Štift o ní prozradil: „Je to paprička typická pro Indii a Bangladéš, kde místnímu curry dodává typickou chuť a pálivost. Ta nastupuje postupně, proto je celkem zrádná. Líbí se mi na ní její charakteristické ovocné aroma. Právě chuť je u papriček podle mě důležitější než pálivost. Podle ní se určuje kombinace s dalšími surovinami.“

Za pestrostí filipínských chutí

Škola vaření Laboratorio zve na nový kurz zaměřený na filipínskou gastronomii. Pod vedením šéfkuchaře Martina Kortuse si jeho účastníci osvojí přípravu řady vybraných lahůdek. Pro Filipíny typickým mořským plodům a rybám dodají nádech tamní exotiky. Tradiční filipínské chutě se spojí například s krevetami. Menu zahrnuje i ceviche z vynikajícího mořského vlka. Vrcholem večera budou kachní prsa flambovaná v prémiovém filipínském rumu Don Papa. Z něj připravené drinky zároveň doplní celou exkurzi do barevného světa chutí a vůní Filipín.

Ambiente otevřelo nový pivní podnik s názvem Pult

Špičková technologie, precizní čepování a moderní prostředí – to je koncept podniku Pult od Ambiente. Stojí za ním stejní lidé, kteří byli u zrodu Lokálů. „Už dlouho se věnujeme čepování a máme za sebou kus práce. Vrátili jsme do hospod šnyt a dali výčepním zachlazenou vanu na půllitry. Nyní v inovacích pokračujeme a otevíráme hospodu, kde se bude čepovat šest českých ležáků najednou,“ popisuje Pult jeho spolumajitel, mistr výčepní Lukáš Svoboda.

Šestici piv na výčepu vybrala degustační rada. Piva mají stejnou cenu, skladování, čepování i sklo, rozdíl bude pouze v chuti. Hosté tak mohou experimentovat a ochutnávat jedno po druhém, nebo se vracet ke své oblíbené značce. Piva se budou přibližně po roce obměňovat, v tuto chvíli Pult čepuje Prazdroj, Budvar, Libertas, Dva kohouty, Proud a Matušku. Ležáky doplní trojice častěji obměňovaných speciálů a lahve s neobvyklými pivními specialitami. K tomu Pult nabídne krájené sušené maso od Amasa, tatarák a další pochoutky vhodné k pivu.

Autor článku

Tereza Pánková

Všechny články autora

redaktorka FTV Prima

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů


Přečtěte si také

Recepty