Existuje hned několik druhů bylinek, které se vyznačují výraznou vůní i chutí. Kromě rozmarýnu nebo tymiánu mezi ně patří i šalvěj, která překvapí svou nahořklostí, ale rozhodně se jí nebojte. Skvěle se hodí například k tučným rybám.
Voňavá šalvěj v kuchyni i v lékárně
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) neboli Babské ucho je vytrvalá léčivka z čeledi hluchavkovitých. Lodyha je olistěná s typicky šedoplstnatými listy.
Pěstování
V Čechách je pěstována od 9. století, kdy se začala objevovat především v klášterních zahradách. Vyžaduje slunné stanoviště a rostliny je třeba na zimu chránit přikrývkou.
Její obliba stále stoupá – lidé si ji pěstují i v květináčích na okenních parapetech. Kromě nejobvyklejší šalvěje lékařské existují i jiné druhy: šalvěj muškátová, levandulolistá, sličná a jiné varianty.
Účinné látky
Šalvěj obsahuje silici, která je směsí thujonu, salviolu, kafru, cineolu a borneolu. Dále obsahuje třísloviny, hořčiny, estrogenní hormony, vitamíny skupiny B a hormonálně účinné látky.
Využití v lidovém léčitelství
Využívá se hlavně pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Zabraňuje průjmům, omezuje pocení a pomáhá při nepravidelné menstruaci. Je skvělým pomocníkem při angíně a zánětech ústní dutiny, nálev z listů totiž můžete použít jako kloktadlo. Úlevu přináší i rozžvýkání samotného čerstvého listu.
Na co si dát pozor!
Především esenciální oleje vyvolávají (při vysokých dávkách) riziko poškození jater.
Využití v kosmetice
Šalvěj je pro své účinky přidávána do zubních past, ústních vod, mýdel, šampónů a hojivých mastí. Využívá se i k výrobě antiperspirantů, pleťových vod a přísad do koupele.
Použití v kuchyni
Jako koření se šalvěj používá k vepřovému a telecímu masu, do omáček, nádivek a k ochucení sýrů. Obecně se její výrazná, hořká vůně s nádechem kafru hodí k tučným rybám a jinému tučnému masu. Podporuje totiž trávení a vylučování žluči, což je u těžších pokrmů vhodné. Používá se i při výrobě paštik a bylinkového másla.
Kuřecí stehna na šalvěji
Suroviny:
• 4 kuřecí stehna
• 4 stroužky česneku
• 1 lžíce sušené šalvěje
• sůl, pepř
Postup:
Omytá kuřecí stehna osušíme, osolíme, potřeme prolisovaným česnekem, okořeníme pepřem a posypeme sušenou šalvějí. Vložíme do pekáčku a podlijeme asi 1 dl vroucí vody. Potom pekáč zakryjeme a dáme péct do vyhřáté trouby, dokud nejsou stehna měkká. Následně pečeme odkryté asi 5 minut. Podáváme s bramborem nebo s bramborovou kaší.
Ořechová „paštika“ se šalvějí
Suroviny:
• 200 g vlašských ořechů
• 250 g čerstvého sýra (typ žervé)
• 2 stroužky česneku
• 1 lžíce nasekaných listů čerstvé šalvěje
• 2 lžíce olivového oleje
• sůl, pepř
Postup:
V troubě na pekáčku opražíme ořechy a po zchladnutí je podrtíme. Žervé smícháme s utřeným česnekem, solí, pepřem, olejem a lžící nasekaných šalvějových listů. Potom do směsi nasypeme ořechy a promícháme. Plníme do olejem potřených formiček, ze kterých je vyklopíme na talířek. Podáváme s pečivem.
Využijte výrazné chuti šalvěje v kuchyni, léčivých účinků v lékárně i okrasné funkce na zahrádce nebo okenním parapetu.
Autor: Alžběta Krchová
redaktorka FTV Prima