návrat zpět

Najděte si recept

Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím

Připravte se na salátovou sezonu!

Odstředivka na saláty
Odstředivka na saláty Autor: Thinkstock
S létem se nám začíná měnit jídelníček a od hutnějších jídel pro zahřátí přecházíme k odlehčenější stravě. Salát hraje v tomto období hlavní roli, a proto vám nesmí chybět přístroj, kterému propadnete hned po jeho prvním použití – odstředivka na salát.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poprvé jsem na ni narazila před lety ve Francii. Dalo by se říct, že velký buben, zabírající v kuchyni poměrně značnou část místa, patří k vybavení každé francouzské domácnosti. Podle toho ale také zdejší saláty chutnají. Jak mi kdysi potvrdil můj francouzský kamarád Damien, pro salát platí ve Francii dvě hlavní pravidla: musí být po omytí před zakapáním zálivkou důkladně osušený a podávaný tak, aby se dal sníst jen vidličkou (pokud byste ho museli krájet, měli byste údajně mít možnost ho obsluze vrátit). Damien není sice žádný expert na gastronomii, ale jeho teorie, založená na životě v salátové kultuře, skvěle vysvětluje, proč mi tam vždycky tak chutná.

Odstředivka na saláty  Foto: ThinkstockA tak jsem jsem začala i já vybírat z nepřeberného množství designů. Cenově se odstředivky pohybují zhruba od 300 do 1500 korun. Funkčností se od sebe jednotlivé typy příliš neliší. Všechny jsou velké, vybavené mísou a točícím se cedníkem, který podle toho, jak jej roztáčíte, odstřeďuje vodu z opraných listů salátu. Díky tomu se na nich neudrží ani kapka vody, která by vám naředila skvělý olivový olej či připravenou zálivku. Odpadá také čas nekonečného čekání na to, až salát oschne (a zároveň zvadne), nebo úmorného sušení každého listu zvlášť kuchyňskými ubrousky. Stejně tak můžete „sušit“ bylinky či zelené natě. Během chvilky máte vše připravené k podávání.

Rozhodla jsem se, že moje odstředivka bude kvůli častému využití vystavena v kuchyni. Proto jsem se při jejím vybírání soustředila hlavně na její design. Nabídka moderního zpracování je už tak široká, že není třeba dělat kompromisy. Já nakonec vybrala odstředivku se zajímavou mísou, ve které mohu salát rovnou servírovat. Tím, že ji mám po ruce, ji využívám každý den a nemohu si ji vynachválit. A co vy? Jakou si vyberete?

Odstředivka na saláty

Odstředivka na saláty

Autor: (sponk)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama