zavřít

Najděte si recept

Co hledáte? Jídlo, ingredience, pořad nebo kuchař…
Smazat
Nepropásněte sezonu šípků
Autor: Thinkstock Nepropásněte sezonu šípků

Šípek – podzimní vitaminová bomba

Šípek je oku lahodící plod růže šípkové, jejíž keře rostou většinou podél lesních cest nebo silnic. Tyto plody mají velmi vysoký obsah vitaminu C, který nám snadno nahradí vitaminové přípravky během období chřipek.
klaram , 27.09.2015

reklama

Dle některých zdrojů šípek působí taktéž jako přírodní afrodiziakum, zvyšuje totiž libido a podporuje potenci.

Jak sušit a skladovat šípky

Šípky je nejvhodnější sušit v sušičce na ovoce, ale dobře nám poslouží i obyčejná kuchyňská trouba nebo můžeme zkusit sušit šípek po staru jen na slunci. Pozor na příliš rychlé nebo pomalé sušení či nedosušení šípků. Při příliš rychlém sušení hrozí riziko připálení plodů a při příliš pomalém sušení nebo nedosušení mají plody sklon k plesnivění a ztrátě vitaminů. Optimální teplota pro sušení šípků je 60 ˚C. Vhodné je v troubě použít pečicí papír. Šípky sbíráme od konce září do poloviny října či až do listopadu, pozor ale na první mrazíky, přejdou-li šípky mrazem, snižuje se obsah jejich vitaminů a tím i jejich léčivé vlastnosti. Šípky sbíráme zásadně tvrdé, červené či oranžové, změklé nebo nahnědlé plody nejsou k sušení nebo kuchyňskému zpracování vhodné.

Nepropásněte sezonu šípků 2 Foto:

Šípky skladujeme v dobře uzavíratelných nádobách a to v suchu a pokud možno i temnu. Správně skladované šípky vydrží řadu měsíců, přesto je vhodné si každou sezonu nasbírat šípky nové, protože i při sebelepším skladování ztrácejí šípky na svých výživových hodnotách.

Šípky a jejich zdraví prospěšné účinky

Nepropásněte sezonu šípků 4 Foto:

Šípky mají pestré léčebné vlastnosti, obsahují minerály hořčík, vápník, železo a menší množství fosforu a draslíku, dále pak vitaminy B1 a B2,K, A, E ale především jsou bohaté na obsah vitaminu C. Co do obsahu vitaminu C strčí šípek do kapsy například pomerančový džus, oproti kterému ho obsahuje až 20x více. Vitaminy skupiny B jsou důležité pro náš metabolismus, konkrétně pro metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. Vitamin C nám udělá dobrou službu při nachlazení a infekčních onemocněních. Vitamin C pomáhá také při onemocnění a krvácivosti dásní a paradentóze, dříve byl vitamin C hlavním bojovníkem proti onemocnění zvanému kurděje, což byla především nemoc námořníků, kteří měli stravu chudou na obsah tohoto cenného vitaminu. Vitamin K ovlivňuje srážlivost krve a vitamin E funguje jako přírodní antioxidant. Šípky nám také pomohou čelit únavě a zvyšují schopnost soustředit se. Zlepšují trávení, mají pozitivní vliv na žaludek a pravidelnou stolici. Taktéž jsou dobrým prostředkem proti revmatizmu.

Jak využít šípek v kuchyni

Nepropásněte sezonu šípků 3 Foto:

Ze sušených šípků se dá připravit především vynikající šípkový čaj. Z čerstvých šípků můžeme připravit sirup nebo marmelády či džemy. Chutné džemy můžeme přidat třeba do bílých jogurtů nebo jen tak na chleba s máslem. Z čerstvých šípků či šípkového džemu se dá připravit šípková omáčka, která je vhodná především ke zvěřině, ale i vepřovému nebo hovězímu masu. Šípky se při přípravě džemů, marmelád a šípkové omáčky musí nejprve zbavit jadérek, kališních lístků a stopek, je to sice pracné, ale s domácí šípkovou omáčkou sklidíte jistě velký úspěch. Z čerstvých nebo i sušených šípků také lze připravit originální šípkové víno nebo šípkový likér. U dětí i dospělých by mohla mít úspěch sladká šípková polévka.

Autor: Dana Špatenková

Nepropásněte sezonu šípků 5 Foto:

Nepropásněte sezonu šípků, foto: Thinkstock

reklama

Související témata: šípek , šípky

reklama

Přečtěte si také